Joanna Horodyńska fot. ONS

Rajstopowe porady Joanny Horodyńskiej

Słynna polska stylistka radzi jakie rajstopy nosić w tym sezonie, jak wyeksponować nogi i jak nie zaliczyć rajstopowej wpadki
/ 06.05.2009 12:35
Joanna Horodyńska fot. ONS
Rajstopowy must-have tego sezonu!
Joanna Horodyńska:
Rajstopy stały się w tym sezonie bardzo tematyczne, a to pozwala na komponowanie ich idealnie ze strojem bądź zestawianie kontrastowo. Najbardziej pożądane są dwa motywy: florystyczny i geometria. Można żonglować motywami i tym samym pozbyć się nudy w swoim nowym wiosennym wizerunku.

Jak i z czym nosić legginsy?
Joanna Horodyńska:
Zagłębiając się w lata 80-te…właśnie w ten sposób. Legginsy łączymy z kolorami, ale na dużych przestrzeniach, czyli na przykład turkusowa bluzka, różowa spódnica i legginsy. Idealną modową koncepcją jest też wszystko, co blisko ciała - bandażowe sukienki na grubych ramiączkach w jednej mocniejszej barwie. Nosimy je także na sportowo jako spodnie z dłuższymi t-shirtami, w ten sposób wracamy do korzeni - legginsy wzięły swój początek ze sportu.

Jakimi rajstopami podkreślić zgrabne nogi, a jakie nosić, gdy np. nogi są tęższe?
Joanna Horodyńska:
Zgrabne nogi we wszystkim wyglądają dobrze, taka prawda i nie ma co tego ukrywać. Sztuką jest mieć tęższe, sportowo-umięśnione nogi, a sprawić, by wyglądały na zjawiskowo długie. Uczynimy to nie nosząc za dużych wzorów na rajstopce - wybieramy delikatniejsze bądź wzory fragmentaryczne na łydce z boku, które optycznie wydłużają. Kabaretki, które powróciły z podwójną siłą w tym sezonie, też są dozwolone, ale z klasyczną wielkością oczek - uzyskamy subtelność wyrazu.

Czy wiosną, która w Polsce nie zawsze bywa ciepła można nosić kolorowe, ale grube rajstopy?
Joanna Horodyńska:
Jak najbardziej tak - działamy na zasadzie zestawiania grubości materiałów - grubsze rajstopy w kolorze i delikatniejsza, zwiewna góra. Strój zyska dodatkowy urok, a lekkość jednej części zasugeruje porę roku.

Jakie rajstopy podobają ci się na sklepowej półce, ale sama nigdy byś ich nie włożyła?
Joanna Horodyńska:
Niestety, włożyłabym każde. Jestem modową pasjonatką i nie straszne mi oryginale rejony. Czasem jednak zdarza mi się, że nie jestem w nastroju i wybieram spokojną klasykę. W końcu kobieta zmienną jest.

Czy można nosić rajstopy do butów odsłaniających stopę, jak sandałki, czy peep-toes?
Joanna Horodyńska:
Można. Ta tendecja pojawiła się już w zeszłym wiosennym sezonie i trwa. Trzeba jednak pamiętać o technicznych aspektach - przód rajstopy musi być estetycznie ułożony, a buty, sandały masywniejsze, z wewnętrznym koturnem.Pończochy maja teraz wokół ud piękne wykończenia, diamenciki, koronki, fikuśne wzory, czy jest jakiś dobry sposób na wyeksponowanie tego?
Joanna Horodyńska:
Moda jest doprawdy imponująca…w tym sezonie powrócił temat pończoch, co przywołuje na myśl styl retro. Aby jednak wprowadzić powiew nowoczesności, miejsce, które utrzymuje pończochę na kobiecym udzie, chłonie najnowsze trendy: geometrię, niuanse florystyczne. Noszenie pończoch do zwiewnych sukienek albo spódnic zawsze daje szansę na odkrycie i ujawnienie tego, co pod spodem. Możemy jednak wybrać coś blisko ciała i wtedy mieć świadomość pewnej tajemnicy…zdradzimy ją wtedy, gdy będziemy tego chciały. To intrygujące i miłe.

Czy mieszać wzory na rajstopach z wzorami na ubraniu?
Joanna Horodyńska:
Mieszać, kombinować i zestawiać - tym razem moda absolutnie niczego się nie boi. Kwiaty z kwiatami, łodygami, listkami, geometrią. Np. kwiatowe spódnice z bluzką w groszki i rajstopami z florystycznym akcentem na łydce. Wyjątkowo i kobieco.

Jaki wzór wyszczupla nogi?
Joanna Horodyńska:
Motyw z boku na łydce, mała, pojawiająca się gdzieniegdzie geometria…oddalona od siebie. Klasyczne oczka w kabaretkach, rajstopa bardziej kryjąca w ciemniejszej barwie, legginsy nałożone na piętę…to pozwoli na optyczne wyszczuplenie, a co za tym idzie, wydłużenie nogi.

Czy dojrzałym kobietom wypada chodzić w wielokolorowych rajstopach?
Joanna Horodyńska:
To zależy od ich charakteru. Można wybrać tylko muśnięcie kolorem przy okazji rajstopy cieńszej - zasugerować, że jest to coś innego, bardziej wiosennego. Wykorzystać odcień rajstopy i połączyć z kolorem stroju, aby doprowadzić do zjawiska monochromatyczności. Jest to bardzo eleganckie podejście i ponadczasowe.

Jakie najczęstsze rajstopowe przewinienie zauważasz u polskich gwiazd?
Joanna Horodyńska:
Kolor ciała - niestety nienajlepiej dobrany, za ciemny albo za jasny. Wszyscy powinni patrzeć, jak dobiera ten odcień Małgorzata Kożuchowska, ona wie, jak to się robi. Chciałabym, aby więcej emocji pojawiło się w temacie rajstop, bo one często potrafią zmienić charakter całego stroju.

Pod i za-kolanówki, czy są jeszcze modne tej wiosny?
Joanna Horodyńska:
Lekko zmarszczone, zsunięte, zwinięte - pojawiają się w wiosenno-letniej modzie. To taki efekt zadziorności i nonszalancji. Strój nie jest wtedy taki dokładny i ułożony. To nowoczesny kierunek.

Jakie modne w tym sezonie rajstopy są najodpowiedniejsze do stroju biurowego?
Joanna Horodyńska:
Proponuję muśnięcia kolorem, cienka rajstopa, przydymiona barwa. Kolor ciała z lekkim połyskiem, nawiązuje to trendu „satin look”, odświeża strój. Nie należy się bać błysku, lecz wyjść mu naprzeciw.

Gdyby zaproponowano ci zaprojektowanie własnego wzoru rajstop, jak by wyglądał?
Joanna Horodyńska:
Hmmmm…byłoby to połączenie różnych klimatów, takie rajstopy stanowiły by główny temat stroju. Geometria, ale częściowo ażurowa, coś w stylu dziecięcej wycinanki - składam kartkę i wycinam rąby, trójkąty, rozkładam i jest. W tym sezonie lubię być wyrazista i zdecydowana…lata 80-siąte szaleją w mojej duszy.