POLECAMY

Pokaz Joanny Klimas

Najnowsza kolekcja Joanny Klimas będzie próbą odpowiedzi na pytanie: czy polska sztuka ludowa da się tak przetworzyć, by mogła stać się motywem nowoczesnej, miejskiej kolekcji?
Pokaz Joanny Klimas
Patrząc na to, co działo się w modzie na przestrzeni kilku ostatnich dekad, widać wyraźnie, że motywy ludowe i folklorystyczne są jednym z ulubionych wątków wykorzystywanych przez projektantów.

Co kilka sezonów na wybiegach Paryża, Mediolanu czy Londynu pojawiają się kolekcje inspirowane sztuką etniczną, bogatą carską Rosją, orientalnymi wzorami ze Wschodu, czy bałkańskimi wzorami ludowymi.

Śledzę to, co dzieje się na światowych wybiegach. Doskonale zdaję sobie sprawę, że motywy ludowe i etniczne wyeksploatowane są do bólu. Tym trudniejsze zadanie przede mną- zależy mi, by stworzyć coś oryginalnego świeżego, by nie popaść w dosłowność- mówi Joanna Klimas.

To, co teraz projektuję, jest tak naprawdę moją pierwszą, regularną kolekcją. Poprzedni pokaz, który zaprezentowałam w marcu 2009 roku, był tak naprawdę jedynie pretekstem, który posłużył do tego żeby zaprezentować swoją nową pracownię połączoną z butikiem. Tworzenie tamtej niewielkiej kolekcji połączone było z remontem samego atelier. Oba te działania szły ze sobą w parze jakby naturalnie - butik Klimas będzie mieć przecież rację istnienia tylko wtedy, gdy można w nim kupić coś z metką Klimas. Jestem dumna z tego co stworzyłam niespełna rok temu, ale to co wtedy zaprojektowałam utwierdziło mnie tylko w przekonaniu, że chcę spróbować czegoś innego- stąd pomysł na motywy ludowe. Zależy mi na tym, by tak jak kiedyś pozostać projektantką wyraźnie polską, by pokazywać rzeczy charakterystyczne i oryginalne. Chciałabym bardzo, żeby moje projekty przyczyniły się, choć w niewielkim stopniu do zachowania tego, co tak cenne- tradycji i rzemiosła. Nie wiem, czy wątek ten będę kontynuować w kolejnych kolekcjach, ale w tej chwili czuję, że muszę i chce to zrobić. Myślę, że moda może przyczynić się do zachowania naszego dziedzictwa- jest przecież idealnym (i oczywiście modnym) nośnikiem, który może posłużyć do jej pokazania- tłumaczy projektantka.

Ponadto, Joanna Klimas szykuje wyjątkową autorską kolekcję butów. Całość zaprezentowana zostanie na pokazie 28 stycznia w TRIO Apartamenty podczas piątej już odsłony cyklu spotkań z kulturą i sztuką „TRIO Inspiracje”.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)