muzułmanka fot. ONS.pl

Pierre Berge o modzie muzułmanek - News - To ciekawe

Wyraź swoje zdanie w tym temacie
Joanna Mroczkowska / 07.04.2016 06:47
muzułmanka fot. ONS.pl

Modowe koncerny tj. H&M, ale i domy mody (Dolce & Gabbana, Hugo Boss, Uniqlo), od jakiegoś czasu chwalą się, że rozwijają swoje skrzydła na rynkach arabskich, czyli rynkach z niewyobrażalnie wysokim potencjałem zbytu.

Moda dla muzułmanek - problemowa?

Jak wiadomo moda na Bliskim Wschodzie rządzi się innymi prawami niż u nas. Długości mini czy transparentności nie wchodzą w grę. Za to na półkach sklepowych muszą pojawiać się chusty na głowę - hidżaby czy długie okrycia - abaje. Jedni gloryfikują te zabiegi mówiąc, że to otwarcie na kobiety muzułmańskie pomoże im odrobinę bardziej poczuć się kobieco...inni atakują ten proceder uznając go jedynie dochodowym biznesem a nie projektem, za którym stoi jakaś wyższa ideologia.

Ostatnio w wywiadzie dla The Guardian - Pierre Berge partner życiowy Yves Saint Laurent (zdjęcie poniżej), który przyczynił się w wielkiej mierze do sukcesu tego francuskiego domu mody otwarcie skrytykował tę praktykę. Powiedział, że moda ma za zadanie wyzwalać kobiety, sprawiać by czuły się piękniejsze a nie współpracować z dyktatorskim podejściem do nich i tego co mają na siebie zakładać. Uważa, że domy mody tworzące kolekcje dla muzułmanek powinny zastanowić się nad prawością tych działań. Nad tym czy warto zarabiać pieniądze na "zniewolonych" kobietach. Czy pieniądze są ważniejsze od idei, które powinny przyświecać twórcom?

Pierre Berge
fot. ONS.pl

Biorąc pod uwagę problem Islamu, który jest ostatnio tak gorący zastanawiamy się jakie jest wasze zdanie w tym temacie. Czy uważacie, że religia, kultura i tradycje powinny brać górę? Czy może moda po raz kolejny powinna się odciąć od polityczności? Zagłosujcie w naszej sondzie bądź napiszcie co o tym myślicie poniżej.

Więcej stylu na wiosnę i lato 2016:

Stylowa mama - Kourtney Kardashian 9 hitów z wiosennych kolekcji Bomberka - jak ją nosić?