Moda w przedwojennej Polsce

"Prawdziwa rewolucja w wyglądzie i ubiorze kobiet nastąpiła w połowie lat dwudziestych. (...) Kobiety zaczęły jawnie stosować makijaż (podkreślać oczy ciemnymi cieniami, malować usta krwistoczerwoną szminką, lakierować paznokcie u rąk i nóg na czerwony kolor), palić papierosy; same, bez męskiego towarzystwa, przychodziły do kawiarni."
/ 24.06.2013 12:22

"Moda w przedwojennej Polsce. Codzienna, sportowa, wieczorowa, ślubna, dziecięca, bielizna." Autor: Anna Sieradzka. Nakładem Wydawnictwa PWN ukazała się kolejna publikacja z cieszącej się wielką popularnością serii poświęconej różnym zagadnieniom społecznym, kulturalnym, obyczajowym w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

Zobacz też: Wytatuowane ciało może być piękne

Polska moda w latach międzywojennych kształtowała się w szczególnych warunkach, kiedy zmiany dotyczyły wszystkich dziedzin życia. Zasady savoir-vivre’u zalecały noszenie ubiorów odpowiednich nie tylko do pory roku i dnia, lecz także okoliczności, czego w sferach podporządkowujących się modzie, zasadom elegancji i dobrego wychowania, konsekwentnie przestrzegano. Jak ubierano się na co dzień, a jak od święta? Jak na wyjazd do Juraty, a jak do Zakopanego? Które domy mody były uważane za najbardziej wyrafinowane, skąd projektanci czerpali inspiracje i jak tworzyli kolekcje, czym kierowały się elegantki?

Okładka książki

Anna Sieradzka w arcyciekawy sposób pokazuje zmiany w sposobie ubierania się Polaków w okresie międzywojnia, najważniejsze trendy lat 20. i 30. jakie wówczas się pojawiły, nierzadko budząc spore kontrowersje (skrócenie spódnic czy wyrazisty makijaż). Podział na ubiory codzienne, sportowe i wieczorowe z wyodrębnieniem strojów ślubnych, odzieży dziecięcej i bielizny w przejrzysty sposób porządkuje bogactwo zamieszczonych tu treści.

 W tej okraszonej wieloma anegdotami opowieści autorka, ceniona specjalistka w dziedzinie mody, przywołuje liczne źródła – ilustrowane magazyny kobiece, pamiętniki, wspomnienia... Na uwagę zasługuje niezwykły materiał ilustracyjny, pozyskany, m.in. ze zbiorów  Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz prezentacja unikatowej kolekcji Adama Leja, której eksponaty sfotografowano specjalnie na potrzeby tej publikacji.

Zobacz też: Sesja zdjęciowa uczestniczek METAMORFOZ Matki i Córki Historia Piękna

O autorce

Anna Sieradzka – dr hab., prof. UW, historyk sztuki i kostiumolog, pracuje w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się sztuką polską drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem stylu Art Deco), rzemiosłem artystycznym, historią obyczajów i dziejami ubiorów. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych i kilkanaście książek, m.in.: Peleryna, tren i konfederatka. O modzie i sztuce polskiego modernizmu (1991), Żony modne. Historia mody kobiecej od starożytności do współczesności (1993), Art Deco w Europie i w Polsce (1996), Przechadzki po dawnych wnętrzach, czyli jak niegdyś mieszkano w Polsce ( 2001), Tysiąc lat ubiorów w Polsce" (2003), Nie tylko peleryna. Moda epoki Młodej Polski w życiu i sztuce (2003 ), Kostiumologia polska jako nauka pomocnicza historii ( 2013).

  • Tytuł: Moda w przedwojennej Polsce. Codzienna, sportowa, wieczorowa, ślubna, dziecięca, bielizna
  • Autor: Anna Sieradzka
  • Wydanie: pierwsze
  • ISBN: 978-83-7705-285-3
  • Format: 195 x 235 mm
  • Objętość: 344
  • Cena: 89 zł
  • Premiera: 3 czerwca  2013 r.
  • Partner wydania: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Źródło: Materiały prasowe