Moda jako forma indywidualizmu - wywiad z Eweliną Bogacz

Moda pozwala nam urzeczywistnić paradoks polegający na kreowaniu własnego niepowtarzalnego wizerunku przy jednoczesnym demonstrowaniu przynależności do określonej grupy - to twoje słowa. Jak zręcznie balansować pomiędzy lansowanymi trendami a naszym wewnętrznym ja?
Moda pozwala nam urzeczywistnić paradoks polegający na kreowaniu własnego niepowtarzalnego wizerunku przy jednoczesnym demonstrowaniu przynależności do określonej grupy - to twoje słowa. Jak zręcznie balansować pomiędzy lansowanymi trendami a naszym wewnętrznym ja?

Każdy z nas na swój sposób jest indywidualistą i wyraża to min. poprzez sposób ubierania się. Choćbyśmy nie chcieli jesteśmy ofiarami mody w mniejszym lub większym stopniu. Każde stanowisko przeciwko modzieModa jako forma indywidualizmu - wywiad z Eweliną Bogacz jest koniec końców opowiedzeniem się za nią. Moda zaczęła rozwijać się, gdy przyjemność strojenia się i upiększania wysunęła się na pierwszy plan pozostawiając na uboczu rozważny funkcjonalizm. To nieustanna zmiana, której urok polega na ulotności, nietrwałości oraz możliwości wyeksponowania indywidualnych cech. To forma sztuki, w której chodzi przede wszystkim o realizację wciąż nowych pomysłów w kreowaniu ludzkiego ciała.

Czy faktycznie ubiór projektanta jest jego wizytówką? Wiesz o co chodzi, jeśli ktoś mówi, że zna się na doradztwie finansowym, a wygląda jakby nie miał żelazka, czy pasty do butów, to nie jest wiarygodną osobą….

Wygląd odgrywa niezwykle istotną rolę, przenikając przez wszystkie struktury życia codziennego współczesnego społeczeństwa. Poprzez ubiór wysyłamy komunikaty niewerbalne i w ten sposób kształtujemy opinię o tym, jacy naprawdę jesteśmy.
Każdy projektant poprzez swój ubiór, dodatki, styl bycia przekazuje nam cząstkę tego co tworzy.

Czy twoje mieszkanie to również efekt modnych rozwiązań? Jakimi przedmiotami się otaczasz?

Styl wnętrza jest w nas. Nabiera charakteru i pięknieje gdy jest dostosowane funkcją do naszych potrzeb, upodobań i pasji.
Jestem estetką. Uwielbiam piękne przedmioty, nie mogę oprzeć się kolejnemu kubkowi czy talerzowi w ciekawej formie czy niespotykanym wzorze, podobnie jest z pościelą, artystycznymi przyborami, notesikami, ładnymi pudełkami... i tak mogłabym wyliczać... „ooo jakie ładne pióro, oooo jakie ekstra pudełko po cygarach...musze je mieć!” Z każdej podróży nie omieszkam nie przywieźć sobie czegoś efektownego i intrygującego.

Komu pozwalasz buszować po swojej garderobie?

Siostrze

Ile jesteś w stanie wydać na ubranie?

Dużo... ale więcej na kosmetyki i przedmioty do wnętrza.

Co najczęściej kupujesz?

Jeśli już mam zamiar kupić coś innych marek, to są to dżinsy lub ciekawe w formie żakiety.

W jaki sposób przygotowujesz się do powstania kolekcji?

Moda to ciągłe konfrontowanie własnych odczuć i przekładanie ich na ubiór. To pasja. To wyraz naszych przemyśleń o otaczającym świecie, inspiracja czerpana z barw, linii, form, a tylko to daje nam przyroda i obcowanie z nią. Poszukuję piękna we wszystkim, co jest związane z przyrodą. Jesteśmy tak bardzo z nią związani, że jest ona nieodłącznym elementem naszego życia.

Na co stawiasz w sezonie jesień/zima 2008?

Każdy nowy modowy sezon pokazuje nam mnóstwo nowych trendów, z których powinniśmy wybierać te, które odpowiadają naszym sylwetkom i naszej osobowości.
Na co mogę stawiać w Polsce?... na mniej szarości na polskiej ulicy a więcej koloru, oraz fantazji w ubieraniu się.

Moda jako forma indywidualizmu - wywiad z Eweliną BogaczSkąd bierzesz w sobie dobrą energię?

Z każdego dnia, każdej minuty życia czy ona jest dobra czy zła. Zależy to wyłącznie od nas samych. Czerpać energię możemy z wszystkiego co nas otacza, uśmiechu drugiego człowieka, spadającego liścia, słońca na niebie, bo najważniejsze to sprawiać aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem naszego życia. Dobra energia płynie w nas samych, musimy tylko pozwolić jej się „wydobyć”...

Co sprawia, że wyglądamy elegancko lub nie?

Ubiór jest ważnym dodatkiem podkreślającym elegancję, ale niestety to nie wszystko. Powinien on być dostosowany do sylwetki danej osoby, okoliczności, pory dnia, pełnionej funkcji. Elegancja w stroju to pewien indywidualizm wynikający z osobowości, bowiem nie tylko ubiór zdobi, ale również to co jest wewnątrz nas... „Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie”

W modzie jest wiele płynnych granic, szczególnie ta między stylem a kiczem. Gdzie jest granica?

Piękne jest dla kogoś wszystko albo nic – w zależności od tego jaka postawę przyjmuje: czy jest to postawa estetyczna, czy inna. To co dla jednych jest kiczem dla innych może okazać się prawdziwą sztuką. Na to składa się zarówno nasza postawa estetyczna jak i przeżywanie piękna. Jest dokładnie tyle granic ile postaw. To sprawa niezmiernie sporna. Najważniejsze jest jednak to aby ubiór zachowywał tzw. równowagę, zarówno w formie jak i kolorystyce, aby patrząc nie odczuwało się zbytniej ciężkości i nadmiernego przesytu, by nie „męczył” a cieszył i pozwalał odczuwać piękno.

Z czym najczęściej eksperymentujesz?

Z ciekawymi połączeniami tkanin.

Interesujesz się również fotografią? Kogo najczęściej utrwalasz na zdjęciach?

Zdjęcia to ułamki chwil. To czas, który w każdej minucie nam „ucieka”. Fotografia jest namiastką tego co przeszłe. To wspomnienie utrwalone w obrazie. To ja, to moi najbliżsi i to co robię.

Jak powinno wyglądać naprawdę świetne zdjęcie?

Świetne zdjęcie to takie od którego nie możemy oderwać wzroku. To fotografia wzbudzająca emocje, zapadająca w pamięć.

Życzymy fantastycznych pomysłów

Rozmawiała Izabela Jabłonowska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)