spodnie fot. FREE Imax/Tree

Metalowe guziczki w kieszeniach dzinsów - do czego służą?

Odpowiedź cię zaskoczy
/ 16.05.2016 15:22
spodnie fot. FREE Imax/Tree

Dżinsy to podstawa zarówno damskiej, jak i męskiej garderoby. Nigdy nie wyjdą z mody, pasują do wszystkiego i można wyglądać w nich naprawdę efektownie. Reasumując - znamy je na pamięć.  Jednak czy zastanawiałaś się kiedyś, jaką rolę odgrywają metalowe guziczki przytwierdzone do kieszeni dżinsów? Okazuje się, że są ważniejsze, niż myślisz. W końcu diabeł tkwi w szczegółach. Nie wiesz, co czego służą? Przeczytaj nasz artykuł.

Skąd się wzięły metalowe guziczki?

Dżinsy zostały zaprojektowane z myślą o górnikach i farmerach. Pracownicy fizyczni w małej kieszonce najczęściej nosili swoje zegarki, co powodowało, że ta część spodni ciągle się rozdzierała.

Narzekający robotnicy postanowili zwrócić się o pomoc do Jacoba S. Davisa. Błyskotliwy krawiec wpadł na rewelacyjny pomysł, dzięki któremu spodnie przestały się rozdzierać. Uznał, że oczekiwany efekt zostanie uzyskany przez wzmocnienie szwów kieszeni za pomocą metalowych nitów.

Opatentowanie umocnienia kieszeni nitami

Davis nie miał środków na wcielenie swojego doskonałego pomysłu w życie, dlatego postanowił udać się do właściciela fabryki Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi's).

W 1873 roku metalowe nity umacniające kieszeń (powszechnie nazywane guziczkami czy wypustkami) zostały opatentowane. Od tej pory robotnicy mogli bez obaw nosić zegarki w małej kieszonce. Spodnie dzięki drobnym elementom stały się niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu pracownicy mogli w nich chodzić przez wiele miesięcy.

Jak widzicie metalowe guziczki w kieszeniach dżinsów pełnią bardzo ważną funkcję. Bez nich nie moglibyście przez długi czas cieszyć się spodniami.

Zobacz też:

10 rzeczy, które jeszcze niedawno były zabronione kobietom Jak wybrać idealne dżinsy? Jakie dżinsy wysmuklają sylwetkę?