POLECAMY

Jak zrobić batik

Batik, czyli inaczej witrażowa tkanina, znany jest od wielu stuleci. Ty też możesz w ten sposób ozdobić (ufarbować) sukienkę. Podpowiemy ci, jak to się robi krok po kroku.
Jak zrobić batik
Krok 1. - przygotowanie
Znajdź bawełniany materiał lub dowolny element garderoby. Najlepiej stary, ponieważ sprana tkanina lepiej przyjmuje farbę. On będzie naszą bazą. Następnie kup farbki w dowolnie wybranym kolorze (cena ok. 1,50 zł), gumowe rękawice i sznurek. Zbierz kilkanaście kamieni typu otoczaki.

Krok 2. - farbowanie
Zacznij od zaplanowania wzoru. Kamienie owiń starannie w tkaninę. Następnie opleć je sznurkiem. W ten sam sposób postępuj z kolejnymi kamieniami. Materiał zanurz na 5 min w letnim roztworze barwnika. Jeśli batik ma być wielobarwny, zacznij od koloru najjaśniejszego.

Krok 3. - suszenie
Nadmiar farby lekko wyciśnij nad miską (pracuj koniecznie w gumowych rękawicach). Materiał susz w takiej formie, w jakiej go farbowałaś. Poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Potem usuń sznurki i odwiń kamienie. Na koniec przeprasuj materiał.

Krok 4. - wykańczanie
Jeśli otrzymany witrażowy obraz nie bardzo ci się podoba, możesz go poprawić, np. dokładając miejscami kamienie. Niestety, musisz wszystkie czynności powtórzyć od początku. Na koniec upierz farbowaną tkaninę, dodając do ostatniego płukania octu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)