POLECAMY

Jak bezpiecznie prać ubrania?

Radzi Asia Snopek, stylistka.
Jak bezpiecznie prać ubrania?
Najchętniej oddajemy ubrania do pralni chemicznej. Jednak są tkaniny, którym taka praktyka niezbyt służy. Ubrania można czyścić samodzielnie. Wystarczy znać kilka trików.

Złap trochę powietrza.
Jeśli nosiłaś jakieś ubranie tylko raz, nie musisz go od razu prać. Wystarczy je dobrze przewietrzyć. Jeśli ma nieprzyjemny zapach, np. przesiąkło dymem papierosowym, włóż do szafy otwarte pudełko z sodą oczyszczoną – to naturalny dezodorant.

Pierz ostrożnie.
Ciuchy z cekinami, poduszeczkami albo z elastyną powinnaś oddawać do pralni chemicznej. Ale o delikatne tkaniny możesz zadbać w domu. Nie używaj klasycznych detergentów, nawet tych reklamowanych. Świetnie sprawdzą się płatki mydlane, a do niewielkich plam możesz stosować mydło marsylskie w kostce. Nigdy nie używaj chlorowych wybielaczy!

Zmniejsz temperaturę.
Ciepło aktywuje detergenty, ale także pogarsza stan tkanin. Gorąca woda nie jest zazwyczaj potrzebna, nawet białym ubraniom – ciepła zdecydowanie wystarczy. To samo dotyczy suszarek: lepiej suszyć ubrania dłużej, ale w niższej temperaturze. Prasując ciuchy, ustawiaj żelazko na najniższą rekomendowaną temperaturę.

Swetry w dłoń.
Pranie ręczne robione w domu zajmuje sporo czasu, ale warto go znaleźć. Wywróć sweter na lewą stronę i włóż do miski z ciepłą wodą. Do kubka nalej wody, dodaj łyżkę płynu do prania (lub płatków mydlanych) i spień. Roztwór wlej do miski z wodą. Po praniu połóż sweter na suchym ręczniku, zroluj i delikatnie wyciśnij. Dłońmi ułóż włókna, a następnie połóż na ręczniku do wyschnięcia.

Proś o pomoc profesjonalistów.
Jeśli zrobisz plamę na ubraniu, szybko oddaj je do pralni. Opowiedz, czym zabrudziła się tkanina, a pracownicy pralni na pewno będą wiedzieć, jak ją wywabić.

Ekstrarada
Zanim odetniesz metkę od bluzki lub swetra, przeczytaj instrukcję prania. Inaczej po wyjęciu ubrania z pralki może spotkać cię niemiła niespodzianka...

Jak pozbyć się niechcianych plam na ulubionych ubraniach?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
wirowanie ma to do siebie że wysusza pranie, to znaczy pozbawia prania większej ilości wody, co zmniejsza czas suszenia. Wiadomo że np nie można wirować koszul, bo bardzo się pogniotą. Też dużo do bębna nie można wkładać, bo pranie samo w sobie nie bezie miało sensu, bo do końca się nie wypierze. ja mam candy pralkę która ma 9kg wsadu, nigdy jeszcze jej nie zapchałam, co powoduje że pierze dokładniej, no to tyle z mojej strony, żeby dopełnić artykuł