Dior fot. FREE

Historia mody z Joanną Horodyńską

Pierwsza mini, czerwone skarpetki i wojskowy styl – jakie trendy obowiązywały w komunistycznej Polsce?
/ 29.04.2010 15:17
Dior fot. FREE
Czy wiesz, co nosili Twoi rodzice i dziadkowie? Dlaczego mężczyzn ubierających się zgodnie z amerykańską modą nazywano bikiniarzami i kiedy w Polsce pojawiła się pierwsza odważna kobieta, która założyła mini?

O czym marzyli Polacy w szarej rzeczywistości PRL-u, kiedy jeansy były towarem deficytowym, a czerwony krawat był uważany za szczyt socjalistycznej mody?

Dwójka prowadzących, Joanna Horodyńska oraz Paweł Gosk wprowadzą Cię w świat mody poprzednich dziesięcioleci. Filmowy cykl o modzie w latach 50., 60., 70. i 80. przypomni i odkryje ówczesne realia. Zobaczysz, że moda w czasach PRL-u nie tylko świadczyła o wizerunku człowieka, ale była też sposobem na walkę z komunistycznym systemem.

Odkryjesz słynne w latach 50. stroje inspirowane amerykańską modą, tak popularne wśród warszawskiej elity i dowiesz, się, jak stworzyć słynną w tamtych czasach fryzurę a’la Elvis Presley. Jak wielką inspiracją dla polskich kobiet w ponurych latach 60. były paryżanki i dlaczego posiadanie ciotki w Ameryce było przepustką do świata mody? Czy w Polsce burzliwie przebiegała modowa rewolucja w latach 70., zapoczątkowana przez amerykańskich hipisów? Kiedy w modzie polskiej zaczął obowiązywać militarny styl?

Historię mody w PRL-u opowiedzą ówcześni znani projektanci, pierwsze polskie modelki oraz Ci, którzy wykonywali i sprzedawali kultowe w czterech dekadach stroje – krawcowe i właściciele znanych na całą Polskę sklepów z odzieżą, zwanych wtedy dumnie „butikami”.

Historia mody Premiera: sobota, 1 maja, godz. 12:00 na Discovery Travel & Living Kolejne odcinki: soboty, godz. 12:00