POLECAMY

Historia dżinsu

Nic nie zrobiło tak wielkiej kariery w modzie jak dżinsy. Noszą je i dzieci, i starsi, i koronowane głowy, i robotnicy. Od 70 lat nie wychodzą z mody!
Czy wiecie, że dżinsy mają już ponad 140 lat? Pierwsza produkowała je firma Levi Strauss & Co., do której należy też najstarsza zachowana para dżinsów na świecie. Nie stosowano wówczas jeszcze charakterystycznego barwnika indygo.

Pod koniec XIX wieku dżinsy były strojem roboczym w fabrykach i warsztatach. Potem zaczęli je nosić kowboje i poszukiwacze złota, aż w latach 50. XX wieku dżinsowe spodnie zawładnęły modą męską. Do ich popularyzacji przyczynili się m.in. James Dean i Elvis Presley.

Od lat 50. dżinsy to również strój sportowy dla kobiet. Dzięki Marilyn Monroe stały się symbolem szyku i przeniknęły do świata wielkiej mody. Najbardziej popularny fason to oczywiście obcisłe, opinające biodra, z wysokim stanem.

W latach 70. nosili je przede wszystkim hippisi. Wymyślono popularne fasony: szerokie (szwedy), rozkloszowane (dzwony) i zwężane w kostkach (marchewki).

Z kolei w latach 80. wraz z ruchem punk nastała moda na darcie, farbowanie i wybielanie dżinsów.

Od lat 90. klasyczne denimy stały się najbardziej popularnym elementem odzieży męskiej i damskiej. Dziś już nie wyobrażamy sobie bez nich mody.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)