Hipstersi - ulotna subkultura

Hipstersi - enigmatyczne zjawisko naszych czasów, kreatorzy trendów czy zwykłe przekory? Kim są i dlaczego jest teraz o nich głośno?
/ 29.07.2011 07:52

Hipstersi - enigmatyczne zjawisko naszych czasów, kreatorzy trendów czy zwykłe przekory? Kim są i dlaczego jest teraz o nich głośno?

Tim Vansterbergen kolekcja 2012 zainspirowana Hipsterami

Marc Jacobs 2011/2012 kolekcja inspirowana moda uliczna min Hipsterami

W internecie można odnaleźć sporo definicji tej subkultury - od zabawnych po obrażające. Hipsterzy z założenia lubią to co niszowe, niepopularne a nawet ogólnie nieestetyczne - na przekór obowiązującym trendom i masom. Spece od marketingu śledzą ich wszystkie nowinki, by określać nadchodzące trendy. Jak to czasem bywa, w swoim nonkonformizmie stają się bardzo konformistyczni...

Cheap Mondey 2011

Ich stylizacje z reguły bazują na latach 80-tych. Długie włosy, zarośnięta broda, wąsy, okulary w sporych oprawkach czy świąteczny sweterek z reniferem to tylko przykładowe cechy zewnętrzne tej subkultury. Obecnie widać wśród nich coraz więcej stylizacji na lata 90-te, jednak to nie o wygląd chodzi. Hipster nie chce być odebrany jako osoba powierzchowna. Specyficzna ironia oraz cięte żarty (w stylizacjach i zdjęciach) są wyjątkowo charakterystyczne. Na pewno nie można powiedzieć, że chodzi tu o bycie przeciwieństwem innych. Hipster nie wypiera się własnego ja. Nie przestanie słuchać swojej muzyki tylko dlatego, że jakaś piosenka widnieje na listach przebojów.

Cheap Mondey 2011

"Oni po prostu są zdrowo zakręceni i podchodzą do życia i konsumpcji z ogromną dozą dystansu, ceniąc rzeczy wywołujące uśmiech a nawet śmiech". - pisze Adam, który uważa się za hipstera 

Przeglądając historię mody zauważamy, że samo zjawisko nie jest nowością, a swoje korzenie ma już w latach 40-stych. Fascynacja kulturą amerykańską oraz zamiłowanie do muzyki jazzowej (tzw. muzyki czarnych) cechowało pierwszych hipsterów. W Polsce przykładowo mieliśmy Biknikarzy. Słowniki opisywały ich jako młodych ludzi, przesadnie modnych wręcz ekstrawaganckich, niestosujących się do narzucanych norm, buntujących się wobec rzeczywistości. Dodatkowo słuchali oni muzyki jazzowej, a ich stylizacje bardzo przypominały stroje z ówczesnej kultury amerykańskiej lat 50-tych.

Bikiniarze archiwum 

Subkultura ta była regularnie tępiona przez ówczesny ustrój polityczny. Uważano ich za buntowników i propagatorów kultury amerykańskiej oraz brytyjskiej. Ich założenia jednak nie były groźne, natomiast warte chwili uwagi. Panowało równouprawnienie płci i nikogo nie interesowały przekonania religijne, jedynie umiejętność słuchania muzyki i chłonięcia jej całym sercem. Bikiniarze byli natomiast znudzeni tematami dnia codziennego oraz szeroko propagowanymi wtedy patriotycznymi hasłami. Lansowali odmienność, która przejawiała się w zainteresowaniach zachodnią kulturą, trendami oraz kultywowaną muzyką jazzową. Ważne było również to, by orientować się w nowościach i jazzowych nurtach. Dobra zabawa (nosili w kieszeni marynarki piersiówkę oraz karty) przyświecała im jako obowiązkowy plan dnia a w szczególności wieczoru.

Cheap Mondey 2011

Współcześni Hipstersi dzielą się na dwa pokolenia - lat 80-tych oraz 90-tych. Pierwsi różnią się od młodszych tym, że organizują "undengrandowe miejscówy". Zazwyczaj zakładają własne kluby w stylu niemal ascetycznym. Miejsca te przyciągają młodszych następców, którymi starszyzna jest już zmęczona...teraz oprócz tańców, wygłupów i muzyki alternatywnej liczy się również dyskusja.  

Cheap Mondey 2011

Co ciekawe, ideologia ta nie pozwala na wykonywanie typowych zawodów, idealne są wolne zajęcia, które  nie wymagają biurowych norm i godzin pracy. Kawiarnia, laptop oraz dobra kawa mają ułatwiać kontemplację nad rzeczami nieprozaicznymi a bardziej hedonistycznymi. Przyjemność i dobra zabawa są podstawą.

Okładki magazynu Vice

Dla bardziej zaciekawionych tą subkulturą polecamy zapoznać się z muzyką alternatywną, ulubioną marką hispserów - Cheap Monday oraz popularnym magazynem Vice.