marynistyczny styl - bluzki w paski fot. FREE Imax/Tree

Bluzka w paski breton - Moda na wakacje - Lato 2016

Chodzi oczywiście o bluzkę w...
Joanna Mroczkowska / 27.06.2016 12:14
marynistyczny styl - bluzki w paski fot. FREE Imax/Tree

Każdego lata od wielu dekad styl marynistyczny jest hitem. To w wakacje najbardziej lubimy granatowo-białe rzeczy, żeglarskie buty i wszystko z motywem pasków. I właśnie o tych ostatnich jest mowa, bo to właśnie bluzki w paski, zwane breton stripes to kwintesencja marynarskiego trendu.

Krótka historia bluzki w paski

Jak wszystko w modzie i bluzki w paski mają swoją historię. A wszystko zaczęło się w 1858 roku kiedy to wydany został akt, że wszyscy marynarze regionu Bretanii muszą nosić je jako uniform. Na początku miały one 21 pasków - po 1 za każde zwycięstwo Napoleona. Pierwsze wersje produkowane były w bretońskiej manufakturze Tricots Saint James.

bluzki w paski
|1. Robert Kupisz, ok. 450 zł, 2. Levi's, ok. 149 zł, 3. Solar, ok. 149 zł, 4. Patrizia Aryton, ok. 199 zł, 5. Taifun, ok. 229 zł, 6. Gerry Weber, ok. 149 zł|

W późniejszych latach motyw ten stał się popularny wśród rybaków i ludzi pracujących na morzu. W 1917 Coco Chanel zaprezentowała swoją marynistyczną kolekcję inspirowaną strojami bretońskich marynarzy. Zaś w latach 50. zeszłego stulecia stały się one symbolem ruchu beatników, którego ważnym przedstawicielem był Jack Kerouac. To on w 1948 roku po raz pierwszy użył określenia "Beat Generation".

Jak widać motyw pasków do dziś jest na topie, ale z taką historią nie mogło być przecież inaczej. I tak jak w latach 50. nosił je James Dean tak dzisiaj nosi je Jean-Paul Gaultier czy Salma Hayek. No i nosimy my ;) Zatem czy macie w swoich szafach najmodniejszą bluzkę (na wakacje), w historii?

gwiazdy w bluzkach w paski
|Od lewej: Paulina Młynarska, Salma Hayek, Naomi Watts, Rosie Huntington-Whiteley|

Więcej stylu gwiazd:

Margaret nosi torebkę Michaela Korsa
Co miał na sobie Justin Bieber?
Stylowa Małgorzata Rozenek - ile ma lat?!