Co to jest Coco Chanel?

Francuska projektantka mody (1883-1971), założycielka domu mody Chanel, ikona i legenda mody. To jej zawdzięczamy tweedowy żakiet, małą czarną, garsonkę, pasiasty top w marynarskim stylu czy sznury pereł na szyi.

Historia życia

Gabrielle Bonheur Chanel przyszła na świat w 1883 roku jako druga nieślubna córka analfabetki i wędrownego kupca – pijaka, który po śmierci małżonki oddał dwie córki do ochronki w Aubazine. Gabrielle pod okiem zakonnic uczyła się szyć, haftować i cerować, a biało-czarny kolor zakonnych habitów stał się w przyszłości znakiem firmowym projektantki. Dla rozrywki i zabicia nudy dziewczyna śpiewała wieczorami w lokalnym klubie „La Rotunde”, a od tytułu jednej z jej piosenek – „Czy ktoś widział Coco na Trocadero?” – wziął się jej przydomek Coco.

Miłość jej życia

Brak głosu rekompensowała osobistym urokiem, któremu nie mógł oprzeć się majętny francuski wachmistrz Etienne Balsan. Wprowadził ją na salony, nauczył towarzyskiej ogłady, zasponsorował jej pierwszy paryski sklep z kapeluszami własnego projektu oraz… poznał ze swoim przyjacielem Arthurem Capel, z którym połączyło ją płomienne uczucie. Capel był dla niej inspiracją, powiernikiem, a także źródłem finansowym, dzięki któremu otworzyła swój sklep przy Rue Ambon. Jednak do ślubu nigdy nie doszło. Jego tragiczna śmierć w wypadku w 1919 roku była dla niej bolesnym wstrząsem, na który zareagowała ucieczką w pracę i kolejne romanse. Wiele lat później określiła Capela jako miłość swojego życia.

Stroje inspirowane modą męską

Po I wojnie światowej postawiła na wyzwolenie kobiet z obciskających gorsetów, a inspirację czerpała z potrzeb codzienności oraz męskich kurtek, swetrów, a nawet rybackich płaszczów przeciwdeszczowych. II wojna światowa wymusiła zamknięcie butików i, związana wówczas z nazistowskim dyplomatą Hansem Guntherem von Dincklage, udała się do Szwajcarii, gdzie spędziła 15 lat.

Szokujące projekty Coco

Kiedy wróciła do Francji, przygotowała kolekcję kostiumów perfekcyjnie dopasowanych do ciała, wykonanych z tkanej wełny o luźnej formie i z dużymi kieszeniami – tak, aby kobiety mogły swobodnie trzymać w nich ręce. Stroje spotkały się z chłodnym przyjęciem w Europie, zaś w Ameryce stały się przebojem. 

Projekty dla wyzwolonych kobiet

Miała charakterystyczny styl pracy: nigdy nie szkicowała ani nie rysowała projektów, a krawcowym przekazywała tylko ogólną wizję wyglądu modela, po czym na projekcie zawieszonym na manekinie dokonywała wszystkich zmian za pomocą nożyczek.
Chanel tworzyła dla pracujących, wyzwolonych i uświadomionych kobiet. Jej stroje miały być  eleganckie i jednocześnie funkcjonalne, aby móc je nosić od rana do wieczora, a także seksowne – jak w przypadku sławnej małej czarnej.
Proponowany przez nią styl a'la skromna panienka szybko zyskał uznanie bogatych i wpływowych klientek, które miały już dość tego wygorsetowanego. Zamiast niego – sportowy krój, marynarki inspirowane męskim strojem, spódnice do kolan, torba o klasycznym prostokątnym kształcie na złotym, długim łańcuszku; kobiece spodnie, krótka fryzura, kamizelki, koszule, sznury pereł jako biżuteria.

Coco Chanel wiedziała doskonale, czego potrzebują kobiety i to ona wyznaczyła nowe szlaki w modzie, które obowiązują także i dzisiaj.

Tego na pewno nie wiedzieliście o Coco Chanel