Co to jest Balmain?

Dom Mody założony 1945 roku przez francuskiego krawca Pierre Balmain. Jego projekty, łączyły luksus z niewymuszoną klasyką, szybko zyskały szerokie grono wielbicielek, a designer został okrzyknięty królem francuskiej mody. Dziś Balmain wyznacza nowe trendy w modzie.

Balmain

Urodzony w 1914 roku Pierre Balmain studiował w Paryżu architekturę. Kiedy dostał się na praktyki w domu mody Pigueta, zarzucił edukację i oddał się projektowaniu ubrań zanim założył w 1945 roku własną firmę.

W projektach Balmaina widać było wyraźne inspiracje architekturą, udało mu się także przełożyć europejski szyk na formę odpowiednią dla figur Amerykanek – dzięki temu jego kolekcje Ready-To-Wear odnosiły za oceanem ogromny sukces. Spopularyzował futrzane etole i rozkloszowane płaszcze.

Był ulubionym projektantem twórców filmowych – ubierał takie sławy jak Mae West, Vivien Leigh czy Brigitte Bardot. Pierre Balmain niepodzielnie rządził domem mody do swojej śmierci w 1982 roku.

Później jego stery przejmowali m.in. Oscar De La Renta czy Laurent Mercier czy Christophe'a Decarnina. Dzisiaj Balmain symbolizuje twórczą i innowacyjną awangardę w rockowym wydaniu. Jest to przede wszystkim ogromna zasługa Oliviera Rousteing'a.

Tańsza linia Balmain