Co to jest Ażur?

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „ajour'' czyli dziurka. Jest to rodzaj zdobienia polegający na wycięciu w materiale otworów o ozdobnym kształcie, skomponowanych tak, aby prześwitywała przez nie płaszczyzna tła. Ten ozdobny układ otworów wykonywany jest w dowolnym materiale i tworzy zespół dekoracyjny.

Ażur

Ażur często kojarzy się z dawnymi epokami i staroświeckim stylem ubierania. Stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki), jak i tkaninach artystycznych.

To materiał, który potrafi podkreślić kobiecość. Ubrania ażurowe nosi się dziś nie tylko wieczór są bardzo seksowne, ale też w ciągu dnia. Doskonale urozmaicają klasyczny styl.

Wyjątkowo popularne są w modzie letniej, zdobią zwiewne sukienki z bieliźnianymi akcentami lub plażowe stroje. Dlaczego? Ponieważ dziurkowane tkaniny są przewiewne i zapewniają komfort termiczny.

Ażurowe wcięcia znajdziemy nie tylko na ubraniach, ale także na bieliźnie, rajstopach, torbach i butach. Często podkłada się pod ażurowe tkaniny kontrastową podszewkę, którą widać przez dziurki.

Jak stylowo nosić ażur?