Co to jest Awiatorka?

Krótka, skórzana kurtka na owczej podszewce, została zaprojektowana na początku lat 30. ubiegłego stulecia. Początkowo nosili ją amerykańscy piloci. Dziś to już modowa klasyka. Noszą ją nie tylko mężczyźni, ale także kobiety.

Awiatorka

Awiatorka zwana też pilotką towarzyszy mężczyznom od początku XX wieku, kiedy to była podstawowym elementem ubioru pilotów. Odkąd samoloty zaczęły latać coraz wyżej (ówczesne modele były bez obudowy bocznej i dachu), wełniane mundury przestały wystarczać pilotom. Wtedy, a był to rok 1931, na wyposażenie amerykańskich sił lotniczych trafiła skórzana kurtka. Początkowo była szyta ze skóry końskiej, miała ściągacze u dołu i przy rękawach oraz koszulowy kołnierz.

Kolejny model z 1947 roku miał kołnierz wykończonym futrem. Kurtka opuściła wojsko w latach 80. za sprawą popularnego filmu „Top Gun" o amerykańskich pilotach. Od tego czasu bardzo się zmieniała – długość, kształt kieszeni. Zamiast skóry zaczęto używać materiałów technicznych, a naturalne futro zmieniono na ekologiczne.

Kurtki skórzane - jakie są najmodniejsze?