Co to jest Atłas?

To materiał wytwarzany z przędzy bawełnianej lub wiskozowej, czasami z jedwabiu. Nazwa tkaniny pochodzi z języka arabskiego i dosłownie oznacza "gładki". Materiał łatwo wyróżnić spośród innych włókien. Tkanina z wierzchu połyskuje, na lewej stronie jest za to matowa. Atłas wykorzystuje się do produkcji ubrań i dodatków. Jednym z rodzajów atłasu jest satyna.

Atłas

Mimo tego że historia atłasu sięga starożytności, od VI w. była używana w Bizancjum, to tkanina ta stała się popularna dopiero w średniowieczu. Od XII w. zaczęto go wytwarzać w Europie Zachodniej. Atłas sprowadzano do Polski z Turcji, a moda na tę ekstrawagancką tkaninę przywędrowała do nas z zachodu.

Niewielki skrawek materiału kosztował fortunę, a towar uchodził za luksusowy. W 1620 jedwabny atłas kosztował 2.5 zł za łokieć. Nie dziwi więc fakt, że w atłas przyodziewali się najbogatsi. Tkany od XVII w. w Brodach koło Lwowa oraz w Gdańsku.

Rozróżniamy atłas gładki lub wzorzysty. Używany głownie do produkcji eleganckiej bielizny, ubrań, jako podszewka pod suknie i tkanina obiciowa na meble.

Co z tą satyną - jak ją nosić?