Co to jest Arnika?

Arnika górska, ziele znane w medycynie ludowej od dziesięcioleci także dziś robi karierę w medycynie i kosmetyce. Bogactwo aktywnych związków sprawia, że arnika doskonale pielęgnuje cerę naczynkową, tłustą i łojotokową. Warto poszukać jej w kosmetykach i lekach ziołowych. Sprawdź, jakich?

Arnika to popularny składnik kosmetyków. Roślina ta rośnie na terenach górskich – w Polsce można spotkać ją w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich. W jej kwiatach znajdują się między innymi olejki eteryczne, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, arnicyna, saponina i wiele innych. W kłączach znajdują się garbniki, żywice i olejki eteryczne.

W kosmetyce arnika jest cenionym składnikiem preparatów do cery naczynkowej. Wyciąg z niej świetnie przenika przez naskórek, dociera do naczynek włosowatych, obkurcza je i wzmacnia ich ścianki. Zmniejsza też zaczerwienienia, działa kojąco i łagodząco, regeneruje skórę. Ma również silne działanie przeciwutleniające. Arnikę można także znaleźć w kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej, łojotokowej, z wypryskami. Jej składniki tymol i kwas chlorogenowy mają zaś właściwości dezynfekujące.
Z kolei w medycynie arnika słynie ze swoich właściwości wspomagających prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Likwiduje siniaki i obrzęki. Przy skręceniu, stłuczeniu, zwichnięciu czy choćby w przypadku zakwasów przetrenowanych mięśni arnika szybko przyniesie ulgę. Znajduje również zastosowanie w preparatach stomatologicznych - w formie płukanek.

Arnika pomaga na stłuczenia i obrzęki.