Co to jest Anorak?

Współczesny anorak wywodzi się z odzienia wierzchniego uszytego ze skóry (np. foczej), noszonego przez Eskimosów. Dziś używa się tego słowa na określenie wkładanej przez głowę wodoodpornej kurtki z kapturem, często zamiennie ze słowem parka.

Anorak

Nazwa „anorak" wywodzi się z języka kalaallisut, czyli z języka grenlandzkiego. I właśnie na tych terenach zaczęła się historia kurtek, które wynaleziono po to, by przetrwać trudne arktyczne warunki. Ten rodzaj kurtki został rozpowszechniony na świecie dzięki polarnikom.

Anorak musiał być przede wszystkim ciepły, dlatego szyto go ze skór upolowanych zwierząt. Już wtedy rozróżniano 2 wersje kurtek – tzw. parkę letnią z włosiem skierowanym do wewnątrz i parkę zimową z włosiem na zewnątrz. A co ciekawe, zimą noszono obie, co zapewniało dwie warstwy izolacji..

Współczesny anorak jest odrobinę dłuższy od klasycznej kurtki i zakrywa większą część ciała. W wielu wersjach anorak posiada kilka ściągaczy, które „zamykają" otwarte przestrzenie. Wszystkie te cechy, wspólnie zapewniają komfort termiczny i osłaniają ciało od wiatru.

Zwykle anorak jest szyty zgodnie z tradycyjnym założeniem i nie posiada zapięcia – jest zakładany przez głowę. Daje to dodatkową ochronę przed złymi warunkami pogodowymi – brak zamka zmniejsza ryzyko przemoknięcia kurtki od przodu. Anorak posiada również kaptur. Dziś wiele rozpinanych kurtek określanych jest jako anoraki.

Taką kurtkę nosi księżna Kate. Może i ty się skusisz?