Co to jest Angorska wełna?

Znana powszechnie jako angora. To rodzaj wełny, który otrzymujemy z długowłosych królików angorskich. Wełna ta jest najbardziej ceniona na świecie. Słynie z miękkości, delikatności, jedwabistej gładkości i doskonałych właściwości izolacyjnych.

Na angorę składają się dwa rodzaje włosów królików angorskich. Pierwsze tzw. „ość''  czyli włosy sztywne, kruche, bez połysku,  zaś drugie to włosy puchowe, które są delikatne, miękkie,  o jedwabistym połysku. Cena  wełny zależy właśnie od  stosunku ilościowego włosów ościstych i puchowych, a także długości odrostu. Pod uwagę brana jest też barwa i czystość wełny. 

Angora wykorzystywana jest w przemyśle włókienniczym, ze względu na swe praktyczne walory. Jest trwała, ciepła i wygodna. Poza tym nadaje się do prania. Ale przede wszystkim jest piękna!

Wełna królików angorskich idealnie nadaje się na płaszcze, swetry, czapki, szale, rękawiczki itp. Z 1 kg wełny można uzyskać ok. 2,5 m tkaniny wełnianej. Często w przemyśle używana jest jako domieszka do innych włókien.

Z jednego królika w ciągu roku możemy otrzymać do 350 g wełny.

Rodzaje włóczek - poradnik