Co to jest Anagen?

Anagen to jedna z trzech faz wzrostu włosa, która trwa od 2 do 7 lat. Warto wiedzieć o niej więcej, by skutecznie przeprowadzić depilację laserem albo kurację przeciwko wypadaniu włosów.

Pierwsza faza życia włosa, w której włosy rosną. W tej fazie jest od ok. 90% wszystkich włosów. Ta faza trwa od 2 do 7 lat.

Wzrost włosa w brodawce włosowej nie jest procesem ciągłym, lecz odbywa się w trzech fazach. Cykl wzrostu  powtarza się wielokrotnie w ciągu życia, a kolejność jego poszczególnych faz jest stała. Cykle w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte w czasie względem siebie, dzięki temu nasze owłosienie pojawia się regularnie!
Wiedza o fazach wzrostu jest istotna podczas leczenia łysienia oraz depilacji laserowej. U zdrowego człowieka fazy te nie są niczym zakłócone. Czasami jednak pod wpływem zaburzeń hormonalnych dochodzi do zaburzenia tego procesu. Wiadomo, że jeśli wypadają w fazie anagenu włos choruje. Jeśli chodzi o depilację - laser świetnie radzi sobie z włosami w fazie, zwanej anagenem. O wiele gorzej idzie mu z tymi w fazie katagenu, czyli obumierania, (włoski wydobywają się z mieszków), i telogenu, kiedy – już martwe i poza mieszkami – są wypychane ku górze.  Wtedy wiązka lasera nie jest w stanie dotrzeć do mieszka i trwale go uszkodzić.

Jak wygląda budowa włosa?