Co to jest Aloes?

Aloes to roślina, której upiększajace właściwości znane są od wieków. Każdy jej liść kryje w sobie galeretowaty miąższ, pełen witamin i minerałów, których potrzebuje skóra. Jest świetnym, naturalnym kosmetykiem, który nawilży i zregeneruje skórę. Dzięki niemu znikną podrażnienia, szybciej zagoją się otarcia i ranki, a skóra będzie się wolniej starzeć.

Aloes to około 250 gatunków roślin rosnących głównie w Afryce. Znaczenie lecznicze i kosmetyczne mają przede wszystkim aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill) i aloes zwyczajny (Aloe vera L.), który często  hoduje się również w domu.
Mięsiste liście aloesu zawierają sok o gęstej, żelowej konsystencji. Aloesowy miąższ
ma w swym składzie wszystkie witaminy z grupy B, które regulują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie się ran i nawilżają skórę. Ma też sporą dawkę witaminy A i witaminę C, która opóźnia proces starzenia.
Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Aloes łagodzi też podrażnienia, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.  
W liściach aloesu znajdziemy również cenne dla skóry mikro- i makroelementy wspomagające regenerację komórek. Są też enzymy, które wspierają odnowę skóry oraz aminokwasy pobudzające odnowę tkanek i usuwanie z organizmu toksyn.
Aloes ma jeszcze jedną zaletę – głęboko wnika w przestrzenie międzytkankowe, ułatwiając również dotarcie tam innych substancji zawartych w kosmetykach.
Sok z aloesu ze względu na właściwości nawilżające i łagodzące świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry przesuszonej, ze skłonnościami do łuszczenia się. Dobrze sprawdza się też w preparatach “after sun” (po słońcu). Jest doskonałym środkiem gojącym przy skórze trądzikowej, łojotokowej, ze stanami zapalnymi. Poprawia elastyczność i ukrwienie skóry starzejącej się. Stosuje się go również w kosmetykach do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, przy podrażnionej skórze głowy, ze stanami zapalnymi.
Cenny sok z aloesu można pozyskać również w warunkach domowych. By jednak miał te wszystkie właściwości roślina musi mieć co najmniej trzy lata.

Kosmetyki z aloesem to hit ostatnich miesięcy. Czy rzeczywiście są takie skuteczne?