Co to jest Aksamit?

Znany także jako welwet lub welur. To elegancka i szlachetna tkanina bawełniana o krótkim, puszystym włosiu, które najczęściej jest z bawełny, rzadziej z jedwabiu czy wełny. Składa się z dwóch warstw – podłoża i dość gęsto ułożonych 2-3 milimetrowych nitek tworzących runo.

Aksamit

Słowo aksamit „heksamitos'' pochodzi z greki i znaczy „złożony z sześciu nici".

Tkanina wywodzi się z samych z Indii, w Europie była produkowana już w XII wieku głównie we Włoszech, a w Polsce od końca XVII wieku.

Na początku szyto z aksamitu głównie szaty liturgiczne i wizytowe ubiory, zaś od średniowiecza zaczęto używać ich we wnętrzach w formie wszelkiego rodzaju kotar czy obić meblowych.

Rozróżniamy aksamit pętelkowy, w którym dodatkowe nici w formie pętelek są nierozcięte oraz aksamit strzyżony, gdzie są rozcinane. O jakości tej tkaniny świadczy gęstość i długość nitek, muszą być równe.

Aksamity dzielimy na gładkie i wzorzyste. W przypadku tych drugich wzory uzyskuje się przez specjalne, wzorzyste tkanie, ale także wytłaczanie, prasowanie czy zróżnicowanie długości włosa.

Welur to najpopularniejszy materiał ostatnich miesięcy. Zobaczcie najładniejsze ubrania i dodatki z najnowszych kolekcji