Czy wiesz, w jaki sposób narodziły się dżinsy?

Dżinsy to rodzaj spodni wymyślony w XIX wieku. Pierwotny wzór z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego.
/ 14.05.2009 07:05
Czy wiesz, w jaki sposób narodziły się dżinsy? fot. Czywiesz.pl

"Gènes" to francuska nazwa Genui, a także fasonu spodni tradycyjnie noszonych przez marynarzy pochodzących z tego miasta. "Serge de NĂŽmes", później przekształcone na "denim" to nazwa grubego, granatowego płótna żaglowego wytwarzanego w znajdującym się we Francji mieście NĂŽmes.

Te dwa elementy połączył prowadzący spółkę zaopatrującą poszukiwaczy złota młody Bawarczyk Levi Strauss, tworząc najsłynniejsze spodnie w historii - blue jeans.

O paradoks historii ociera się fakt, że spodnie stworzone przez Niemca z połączenia włoskiego fasonu i francuskiego materiału stały się symbolem...amerykanizacji.

Autor: ~Al-bercik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/13.06.2010 11:02
Najpierw to wykorzystywano dżins do pokrywania powozów na zachodzie stanów tworząc z nich swoistą kabinę chroniącą przed piaskiem i słońcem.
/20.01.2010 21:26
Najpierw nosili je amerykańscy robotnicy, dopiero później stały się sławne xD
/20.01.2010 17:57
Materiał ten początkowo Levi Strauss chciał sprzedawać armii amerykańskiej na namioty. Interes nie wyszedł. Dopiero później uszył z nich spodnie. Nie bardzo wiedząc co z zakupionym materiałem zrobić.
POKAŻ KOMENTARZE (8)