POLECAMY

Czy można zapobiec pojawieniu się rozstępów?

basiekkk
napisał/a: basiekkk 2014-08-18 12:26
Miała je moja mama, ma 20-letnia siostra. Jedna rodziła, druga nie, obie chudziutkie. Czy rozstępy mogą być „rodzinne” i czy można jakoś zapobiec ich pojawieniu się? Nie chciałabym ich mieć :)
eenax
napisał/a: eenax 2014-08-18 14:11
Rozstępy są niestety dziedziczne i jeżeli dość często występują w rodzinie jest sie obarczonym sporym ryzykiem ich późniejszego posiadania.

Tak można zapobiec jak najbardziej powstawaniu rozstępów.
Rozstępy tworzą się w wyniku szybkiego rozciągania skóry wiec najprościej jest do tego nie dopuścić czyli np. nie przytyć (głownie regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia by szybko wyłapać choroby metaboliczne, cukrzycę, choroby tarczycy a zwłaszcza choroby nerek które upośledzają który upośledza funkcje fibroblastów, co z kolei spowalnia odnowę komórkową i syntezę kolagenu a co z tym się wiąże pekanie wiązań kolagenowych, zmniejszenie elastyczności skóry i powstawanie rozstępów itd.) np. nie nabrać zbyt szybko masy mięśniowej ćwicząc.

Co pomoże zapobiec rozstępom?
- odpowiednia dieta bogata w wit. A, E, z grupy B oraz magnez i cynk,
- preparaty poprawiające elastyczność skóry np. olejków do ciała (migdałowy, masło shea, masło kakaowe, jojoba, z pestek winogron czy oliwe z oliwek) czy specjalnych preparatów (swietne sa te Palmers'a).