Żylaki na nogach - metody leczenia

Czy istnieją skuteczne metody leczenia żylaków na nogach? Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, ale także zdrowotny. Nie zagrażają życiu, ale mogą powodować dokuczliwy ból i prowadzić do powikłań. Rozciągnięte, spuchnięte żyły wybrzuszone ponad powierzchnię skóry i widoczne gołym okiem bardzo psują wygląd kobiecych nóg. Czy można się pozbyć żylaków na nogach?
/ 31.08.2012 13:36

Żylaki to objaw przewlekłej choroby żylnej, charakteryzujący się puchnięciem, zmęczeniem i ciężkością nóg, uczuciem rozpierania, pieczenia i palenia. Te nieładne wybrzuszenia ukryte pod skórą to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń, na które cierpi połowa kobiecej populacji oraz co trzeci mężczyzna. Choroba żylakowa może towarzyszyć nam od najmłodszych lat aż do późnej starości.

Zobacz też: Pielęgnacja skóry po 20-tce, 30-tce i 40- tce

Należy podkreślić, że choroba żylakowa, zwłaszcza w początkowym stadium, przebiega bezobjawowo, następnie systematycznie się pogłębiając często prowadzi do powikłań, które znacznie mogą pogorszyć komfort naszego życia.

Istnieje kilka metod leczenia objawów przewlekłej choroby żylnej, w tym żylaków na nogach. Odpowiednią terapię dobiera specjalista angiolog, w zależności od zaawansowania schorzenia, po wykonaniu specjalistycznego badania USG Doppler przepływów w naczyniach nóg. Należy skonsultować z lekarzem odczuwane pod koniec dnia pobolewania i uczucie „ciężkości nóg”, które poprzedzają najczęściej pojawienie się kolejnego objawu jakim są „pajączki” naczyniowe, a następnie - żylaki. Wymienione objawy nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań i ciężko gojących się owrzodzeń.

Zobacz też: Piękne piersi po porodzie? To możliwe

Szczególną troską, w kwestii zmian żylakowych, powinny zostać otoczone kobiety ciężarne i te, które planują ciążę. W przypadku kobiety ciężarnej powinno się brać pod uwagę wielość mechanizmów fizjologicznych takich, jak:

  • czynnik mechaniczny,
  • krążeniowy i zmianę lepkości krwi,
  • czynniki hormonalne
  • oraz krzepnięcia krwi.

Zlekceważenie dolegliwości przewlekłej choroby żylnej, które często utrzymują się trwale po porodzie, często prowadzą do rozwoju poważnych chorób zakrzepowych. 

Zobacz też: Skóra naczynkowa - jak sobie radzić z pajączkami?

Piękne nogi

Profilaktyka antyżylakowa

Kobiety cierpiące na pierwsze oznaki choroby żylakowej powinny nosić pończochy lub rajstopy uciskowe, aby zachować jak najdłużej dobrą kondycję zdrowotną i estetyczną nóg. Odpowiednia dieta, ubogokaloryczna i wysoko błonnikowa, oraz unikanie używek, wspomaga organizm w obronie przez tym schorzeniem. Zdrowy styl życia, ruch, unikanie długiego stania czy siedzenia, ciężkiej pracy fizycznej to również ważne aspekty w walce z przewlekłą chorobą żylną.

Skleroterapia

Mniej zaawansowane objawy choroby żylakowej można skutecznie zwalczyć metodą skleroterapii lub laserowo zamykając drobne popękane naczynka. Skleroterapia to obstrzykiwanie specjalnym roztworem, przy wykorzystaniu cienkiej igły, bezpośrednio w żyłę, dzięki czemu staje się ona niewidoczna. Czasem rozległość niebiesko-czerwonych „nitek” żylnych na naszych nogach wymaga przeprowadzenia leczenia w kliku sesjach. Koszt skleroterapii zależy od rozległości zmian i zaczyna się od 400 zł. Należy pamiętać, że po zabiegu powinno się nosić pończochy uciskowe, aby efekt leczenia utrzymał się.

Zobacz też: Rogowacenie okołomieszkowe skóry - jak zwalczyć?

Metoda laserowa

W przypadku bardziej zaawansowanych żylaków na nogach najbardziej korzystna i komfortowa dla pacjenta wydaje się metoda laserowa EVLT (ang. Endovenous Laser Therapy). Nie wymaga ona nacięcia chirurgicznego i zakładania szwów, nie pozostawia blizn. Laserowe leczenie żylaków charakteryzuje się mniejszą liczbę powikłań i wywołuje bardzo małe dolegliwości bólowe w okresie pozabiegowym w porównaniu do operacji klasycznej.  Powrót do pełnej aktywności fizycznej następuje już po dwóch godzinach.

Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, nie wymaga hospitalizacji, nie powoduje absencji w pracy. Jest to szczególnie istotne dla osób aktywnych zawodowo. Metoda laserowa EVLT jest tańsza i dogodniejsza dla pacjenta w porównaniu do operacji klasycznej. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wprowadzeniu do wnętrza żyły włókna lasera poprzez kilkumilimetrowe nakłucie skóry. Następnie właściwe odcinki żyły naświetla się od wewnątrz. Wiązka lasera powoduje podrażnienie ściany żyły, następnie jej obkurczenie i w konsekwencji zamknięcie. Czas zabiegu wynosi ok. 30-60 min. Po zabiegu pacjentka obserwowana jest ok. 60 minut i po założeniu wyrobów kompresyjnych (pończochy uciskowej czy specjalnego bandaża) może opuścić klinikę.

Skuteczność leczenia żylaków metodami zabiegowymi wynosi 97%. Nawrót choroby może dotyczyć innych żył kończyn dolnych, które były zdrowe w czasie operacji. Koszt leczenia jednej kończyny to 3500 zł, a w przypadku zmian żylakowych obydwu kończyn, to 4500 zł. 

Lek. med. Zbigniew Klimczak

Specjalista chorób wewnętrznych, angiolog

Kierownik medyczny Ameds Centrum

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/07.09.2012 11:16
o nogi trzeba dbać, bo żylaki to najgorsza szpetota!
/04.09.2012 15:01
Ja jak zauważyłam pierwsze miniżylaczki na swoich nogach spanikowałam i poszłam do lekarza, lekarz polecił mi diosminex w tabletkach, biorę 2 razy dziennie od pół roku i na sczęście sa dużo mniejsze!!