POLECAMY

Zioła dla urody - działanie i zastosowanie ziół w pielęgnacji urody

Zioła są wykorzystywane nie tylko w medycynie i kuchni. Ich liczne właściwości sprawiają, że również współczesna kosmetyka nie może się bez nich obejść. Zioła są składnikiem wielu kosmetyków i pomagają na różne problemy skóry, włosów, jamy ustnej. Są również aromaterapeutyczne i działają relaksująco.
Zioła dla urody - działanie i zastosowanie ziół w pielęgnacji urody

Ze względu na pożądane działanie wielu ziół na nasze włosy, paznokcie i skórę, przemysł kosmetyczny obficie czerpie z tego źródła przy tworzeniu różnego rodzaju środków do pielęgnacji ciała. Świeże rośliny lub ich części szybko więdną, toteż do wyrobu kosmetyków używa się przede wszystkim surowca roślinnego w formie wysuszonej. Odpowiednio ususzone części roślin zachowują substancje czynne i znakomicie służą do sporządzania tego rodzaju produktów.

Zioła w kosmetyce występują w różnej postaci. Są składnikami dezodorantów, płynów do kąpieli, pudrów, kremów, szminek, toników, mydeł, szamponów itd. Często sięgając po kosmetyki z drogeryjnych półek, nawet nie uświadamiamy sobie, że powstały na bazie ziół. Możemy całkiem świadomie używać ziół do pielęgnacji swojej urody i poprawy samopoczucia. Wystarczy na przykład dodać do kąpieli napar z rumianku, by złagodzić podrażnienia skóry, kąpiel z udziałem kozłka lekarskiego powinna zrelaksować, natomiast płukanka przygotowana na bazie chmielu wzmocni włosy.

Zioła dla twojej skóry

Zioła mają szczególne zastosowanie w kosmetyce przy pielęgnacji skóry. Są zioła, które zmniejszają potliwość, należą do nich między innymi babka lancetowata i dąb szypułkowy. Istnieje też duża grupa roślin, które działają przeciw trądzikowi, zaliczany jest do niej bratek polny i brzoza brodawkowata. Niektóre łagodzą podrażnioną skórę, jak nieoceniony rumianek. Do nacierania głowy przy łupieżu stosuje się skrzyp oraz nasturcję. Innym ziołem używanym do leczenia chorób skóry jest rzepik, którego odwar z suszonych kwiatów dodaje się do kąpieli lub okładów.

Właściwości ziół sprawiają, że działają one na skórę w zróżnicowany sposób. Mogą pobudzać metabolizm komórkowy i wpływać odmładzająco poprzez przyspieszenie tempa procesów regeneracyjnych, poprawić ukrwienie skóry oraz spowodować, że stanie się ona bardziej elastyczna. Przywracają również stan równowagi cerze poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych. Dzięki zastosowaniu ziół skróceniu może ulec czas potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd.

Zobacz także: Ziołowe sposoby na stopy

Zioła dla twoich włosów

Wśród kosmetyków służących do pielęgnacji włosów najważniejsze to: szampony, odżywki, farby, lakiery, płyny do płukania oraz specjalne olejki. Substancje roślinne występują w bardzo wielu tego rodzaju produktach. Kilka najbardziej powszechnych wyciągów stosowanych w kosmetyce, pochodzi m.in. z chmielu, jemioły, lnu, rumianku, cebuli, pokrzywy, brzozy lub dębu. Na przykład płynny wyciąg z „szyszek” chmielu dodaje się do szamponów. Wyciągi z roślin można przygotowywać i stosować również we własnym zakresie. Suszony korzeń łopianu, zawierający olejki lotne, garbniki, śluzy i sole mineralne, używany jest w leczeniu ludowym jako środek na porost włosów.

Zioła do pielęgnacji jamy ustnej

Do kosmetyków z tej grupy należą pasty do zębów i płyny do płukania ust. Ich skład oparty jest na naturalnych substancjach pochodzenia roślinnego, które wykazują działanie dezynfekujące, odmładzające i przeciwzapalne. Wśród substancji o podanych właściwościach znajdują się tymol z tymianku, mentol z mięty, anetol z anyżu, jak również składniki olejku eukaliptusowego, fenkułowego, cynamonowego czy goździkowego. Natomiast płyny do płukania ust zawierają nalewki roślinne m.in. mirrową z balsamowca mirry, ratanową z pastwina trójpręcikowego czy benzoesową ze styraksu. Dość często używany jest również chlorofil, zielony barwnik roślinny. Ponadto można przygotować odwar z rumianku, który służy do płukania ust w razie bólu zębów.

Zioła w perfumach

Perfumy stosuje niemal każdy, ale świadomość z czego są zrobione nie jest już tak powszechna. Przyjemny zapach, którym się charakteryzują te kosmetyki niejednokrotnie zawdzięczają naturalnym substancjom otrzymywanym z ziół. Do wyrobu perfum stosuje się bardzo dużo różnego rodzaju olejków lotnych zawartych w roślinach. Powszechną praktyką wśród producentów jest wyrób perfum na zasadzie syntezy chemicznej, dzięki której można uzyskać podobną woń.

Perfumy uzyskuje się z czterech rodzajów substancji zapachowych. Są to:

  • substancja podstawowa o najtrwalszym głównym zapachu,
  • substancja nadająca zapachowi określony odcień, wyrazistość,
  • substancja nadająca głównemu zapachowi jego wyjątkowy charakter,
  • utrwalacz, czyli stabilizator.

Jedną z najstarszych i powszechnie znanych roślin leczniczych i kosmetycznych jest rumianek pospolity. Obecnie stosuje się rumianek do produkcji kremów, szamponów, mleczka kosmetycznego i lotionów. Jego odwar służy do płukania ust w razie bólu zębów oraz używany jest do wewnątrz przy zaburzeniach trawienia. Również w dermatologii rumianek znajduje zastosowanie do okładów i kąpieli w różnych chorobach skóry.

Innym zielem używanym do leczenia chorób skóry jest rzepik. Odwar z suszonych kwiatów dodaje się do kąpieli lub używa do okładów.

Suszony korzeń łopianu zawiera olejki lotne, garbniki, śluzy i sole mineralne. Stosuje się go w leczeniu ludowym jako środek na porost włosów.

Inną rośliną, którą z powodzeniem stosuje się w kosmetyce, jest chmiel. To znane powszechnie pnącze jest uprawiane dla szyszkowatych owocostanów używany w produkcji piwa, rośnie też dziko w zaroślach nad brzegami rzek. Szyszki zawierają nie tylko lupulion, który nadaje piwu charakterystyczny gorzkawy smak, ale również olejek lotny, garbniki i hormony (estrogeny). W kosmetyce odwar z „szyszek” służy do łagodzenia podrażnień skóry i w tym celu może być dodawany do kąpieli. Płynny wyciąg z „szyszek” chmielu dodaje się do lotionów do twarzy i włosów oraz do szamponów. Estrogeny wpływają dodatnio na procesy metaboliczne zachodzące w skórze i uważa się, że działają na nią odmładzająco.

Zobacz także: Aromaterapia

Do pielęgnacji urody stosuje się rośliny w różnych postaciach. Oczywiście najlepiej byłoby używać świeżego soku roślinnego, ponieważ zawiera on substancje czynne w najaktywniejszym stanie. Niestety szybko traci on swoją wartość i dlatego rzadko jest stosowany w produkcji kosmetyków. Można go natomiast używać w salonach kosmetycznych, a przede wszystkim do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobre efekty daje świeżo wyciśnięty sok z marchwi, ogórka, pomidora i cytryny; nawilża i wzmacnia skórę, która staje się bardziej elastyczna, a przy systematycznym stosowaniu – delikatniejsza, odświeżona i piękniejsza. Świeże rośliny lub ich części szybko więdną, toteż przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny używa surowca roślinnego w formie wysuszonej.

Odpowiednio ususzone części roślin zachowują substancje czynne i służą do sporządzania naparów lub odwarów. Napar uzyskuje się zalewając zioła przegotowaną gorącą wodą. Odwar natomiast otrzymuje się przez zalanie ziół wodą o temperaturze pokojowej i ogrzanie do temperatury 90 stopni, którą utrzymuje się przez 30 minut. Zarówno napary, jak i odwary należy przed użyciem przecedzić przez drobne sitko.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Ja popijam herbatki dla urody i dla kobiet natura wita. Kupuje je w sklepie internetowym zielnik jagi. Fajnie działają na organizm.