POLECAMY

Jak dbać o dłonie zimą?

O tej porze roku sprawiają dużo kłopotów: skóra łuszczy się, swędzi, łatwo ulega podrażnieniom. Sprawdź, jak tego uniknąć!
Jak dbać o dłonie zimą? fot. Fotolia
Nasze ręce wymagają troskliwej pielęgnacji, bo łatwo się wysuszają i szybko starzeją. Pokrywa je cienka i wrażliwa skóra, niemal pozbawiona naturalnej ochrony, gdyż zbyt mało w niej gruczołów łojowych. Nie jest więc w stanie skutecznie bronić się przed kaprysami zimowej pogody. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji przetrwają chłody.  


Jak dbać o dłonie zimą?


Systematyczna pielęgnacja

Po myciu zawsze staranie wycieraj dłonie, gdyż woda parując, powoduje wysuszanie oraz pierzchnięcie skóry. Następnie obowiązkowo wcieraj w dłonie odżywczy krem (np. oliwą, masłem shea, mocznikiem), który pokryje je ochronną warstwą, zapobiegając utracie wilgoci. Najlepiej kup od razu trzy opakowania i trzymaj po jednej tubce w łazience, kuchni i pracy.  
 
Przed wyjściem z domu posmaruj ręce i włóż rękawiczki. Ciepłe dłonie będą mniej narażone na działanie chłodu. Jeśli masz wrażliwą skórę, zrezygnuj z rękawiczek z ostrej wełny – może ją niepotrzebnie podrażnić. A na duży mróz najlepsze będą wygodne rękawiczki z jednym palcem.


Ratunek ze spiżarni

Gdy nie uda ci się uniknąć zaczerwienień i podrażnień, zafunduj dłoniom maseczkę z ziemniaków. Dwie sztuki ugotuj w mundurkach bez soli, obierz i rozgnieć widelcem. Dodaj 2 łyżki ciepłego mleka. Nałóż papkę na ręce, zmyj po kwadransie. Dobrym pomysłem jest również kąpiel w rozgotowanym siemieniu lnianym (zawarty w nim śluz roślinny pomaga goić nawet drobne ranki). Dwie łyżki ziaren gotuj w litrze wody przez kwadrans i odstaw, aby płyn trochę wystygł. W tym czasie nieco zgęstnieje. Mocz dłonie w nim przez 20 minut. 


Gdy są przemrożone... 

Przemarznięte dłonie wymocz przez kwadrans w ciepłej wodzie (ok. 25 st. C) z łyżeczką sproszkowanej gorczycy lub lekko podgrzanej oliwie z oliwek. Jeśli to nie pomoże, idź po radę do lekarza. 
 

Zobacz także:


Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)