Toksyna botulinowa jest silną trucizną porażającą m.in. nerwy odpowiedzialne za napięcie mięśni. Tę własnie jej właściwość wykorzystano w kosmetyce. fot. Fot. Agata Jakubowska / AG

Zastrzyk młodości

Przychodzi taki moment, że każda z nas, patrząc w lustro, zastanawia się: czy mogę zatrzymać czas? Zatrzymać - niestety, nie. Ale można sprawić, że oznaki upływającego czasu nie będą widoczne. Prawda, że już sama taka informacja poprawia samopoczucie?
/ 20.05.2019 14:10
Toksyna botulinowa jest silną trucizną porażającą m.in. nerwy odpowiedzialne za napięcie mięśni. Tę własnie jej właściwość wykorzystano w kosmetyce. fot. Fot. Agata Jakubowska / AG

 

 

Botoks - „uspokojenie” zmarszczek

 

Toksyna botulinowa (tzw. jad kiełbasiany) zwana botoksem jest silną trucizną porażającą m.in. nerwy odpowiedzialne za napięcie mięśni. Tę jej właściwość wykorzystano w kosmetyce.

 

Podana w minimalnych ilościach pod kontrolą lekarza działa miejscowo, powstrzymując wydzielanie substancji odpowiedzialnej za skurcze drobnych mięśni i w ten sposób czasowo je paraliżując. Mięśnie przestają być napięte, a zmarszczki, które były skutkiem tych napięć, wygładzają się. Botoks najlepiej radzi sobie ze zmarszczkami w kącikach oczu oraz z tzw. lwią zmarszczką między brwiami. Lik-widuje też poprzeczne bruzdy na czole. Podczas zabiegu lekarz najpierw ocenia usytuowanie zmarszczek i ich głębokość. Następnie dezynfekuje okolice, które będzie ostrzykiwał, i schładza je lodem, co zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych i częściowo znieczula. Zabieg jest bezbolesny. Botoks zaczyna działać dwa-cztery dni po zabiegu.

Liczba zabiegów: 1.

Czas trwania: 15-30 min.

Jak długo utrzymuje się efekt: Około pół roku. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany.

Cena: 700-1600 zł.

Warto wiedzieć: Po zabiegu przez cztery godziny nie należy się schylać ani kłaść, a przez parę dni - korzystać z sauny i basenu. Skóra w miejscach wstrzyknięcia może być zaczerwieniona. Bardzo rzadko dochodzi do delikatnego opadania powieki i brwi, co zwykle mija po 1-2 tygodniach.

 

Juvederm - naturalne wygładzanie

 

Preparat używany do zabiegu to syntetyczny, specjalnie stabilizowany kwas hialuronowy, który wypełnia zmarszczkę i nie ulega od razu rozkładowi, ale utrzymuje się w niej dłuższy czas.

 

Dostępny w trzech postaciach. Pierwsza służy do wypełniania płytkich zmarszczek, np. kurzych łapek, zmarszczek wokół ust. Druga (preparat znacznie gęściejszy) przeznaczona jest do korekcji zmarszczek na czole, między brwiami i zmarszczek na policzkach. Natomiast najgęstszy żel likwiduje głębokie, szpecące fałdy biegnące od nosa do warg. Ponieważ zastrzyki mogą być bolesne, lekarz wcześniej znieczula skórę kremem Emla lub środkiem znieczulającym w zastrzyku. Potem wstrzykuje w skórę małe porcje kwasu hialuronowego i delikatnie rozciera miejsce nakłucia, rozprowadzając w ten sposób preparat. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast. Skóra jest wygładzona, młodsza, nawet po sześciu-dziewięciu miesiącach wygląda lepiej niż przed zabiegiem.

Liczba zabiegów: 1.

Czas trwania: Około 30 min.

Jak długo utrzymuje się efekt: Sześć-dziewięć miesięcy.

Cena: 800-1500 zł.

Warto wiedzieć: Po zabiegu może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie, które po kilku godzinach ustępują.

 

Mezoterapia - siła kwasów

 

Jest to zabieg ujędrniający skórę, a przy okazji likwidujący również zmarszczki. Ostatnio cieszy się dużą popularnością.

 

W skórę wstrzykuje się preparaty, które nie tylko ją wygładzają, lecz także pobudzają do od-nowy. Może to być np. mieszanka kwasu hialuronowego i polimlekowego (New Fill). Ten pierwszy od razu wypełnia zmarszczki, wygładzając skórę. Po kilku dniach, gdy kwas hialuronowy zaczyna się rozkładać, do działania przystępują cząsteczki kwasu polimlekowego, który pobudza proces syntezy kolagenu (podstawowy budulec skóry), dzięki czemu zostaje odbudowana struktura skóry. Do mezoterapii stosuje się również tzw. Juvelift - stabilizowany kwas hialuronowy, który wzmacnia strukturę skóry i pobudza ją do odnowy. Podczas zabiegu lekarz ostrzykuje okolice wymagające odmłodzenia. Wprawdzie ukłucia są płytkie, ale zabieg wykonuje się w znieczuleniu.

Liczba zabiegów: Średnio dwa-trzy, co dwa-trzy tygodnie.

Czas trwania: 30-40 min.

Jak długo utrzymuje się efekt:

Ponad rok.

Cena: Za preparat New Fill 1000 zł, Juvelift 450-1000 zł.

Warto wiedzieć: Po zabiegu skóra może być opuchnięta, zaczerwieniona. Zmiany ustępują po kilku dniach.