Endoproteza biodra fot. Adobe Stock

Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego

W pogoni za pięknem jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo. Zgrabne, pełne seksu sylwetki gwiazd patrzą na nas z ekranu telewizora i kolorowych gazet. My także patrzymy na nich i także chcemy być tak samo atrakcyjni, więc decydujemy się na operacje plastyczne. Jest tylko jedno ALE...
/ 18.10.2010 18:43
Endoproteza biodra fot. Adobe Stock

Czy naprawdę jest mi to potrzebne?

Każda osoba, która decyduje się na operację plastyczną musi być w pełni świadoma konsekwencji, jakie niesie za sobą zabieg oraz nieodwracalność zmian (oczywiście, zawsze można zrobić ponownie operację, która przywróci dawny wygląd, ale wiąże się to z dodatkowym stresem, bólem, obrzękiem czy zasinieniem).

Pamiętaj! Zastanów się dwa razy zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Zobacz też: Jak podnieść biust bez skalpela?

Którą klinikę wybrać?

Jeżeli decyzja o zmianie wyglądu zapadła, pozostaje tylko wybór specjalisty, który wykona zabieg. Nie jest to prosty wybór, ponieważ każda klinika chwali się swoimi osiągnięciami, a o niezbyt udanych zabiegach woli zapomnieć. Wówczas warto zapytać znajomych lub poprzeglądać fora internetowe – tam z pewnością znajdziemy jakieś konkretne opinie o chirurgach plastycznych. Przy wyborze miejsca na pewno nie należy kierować się niską ceną. Tu chodzi o przyszły wygląd i zdrowie, a na tym nigdy nie wolno oszczędzać. I na koniec najważniejsza kwestia. Musimy mieć pewność, że lekarz, do którego się udajemy na pewno jest chirurgiem plastycznym (można to sprawdzić na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej) oraz że ma on doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Nie chcemy przecież, żeby ktoś się na nas uczył.

Zobacz też: ABC chirurgii plastycznej

O czym chirurg musi wiedzieć?

Niektórzy pacjenci myślą, że jeżeli lekarz pyta o prywatne sprawy, pozornie niedotyczące zabiegu, to jest wścibski i ciekawski. Jednak chirurg musi znać wiele szczegółów, ponieważ będzie on dostosowywał sposób leczenia i postępowania pooperacyjnego do trybu życia pacjenta. Dlatego chirurgowi na wizycie konsultacyjnej należy zgłosić:

 1. alergie i uczulenia (w tym także na leki);
 2. palenie papierosów;
 3. choroby przewlekłe;
 4. wszystkie operacje przebyte wcześniej;
 5. zakażenia i infekcje przebyte w ostatnim czasie;
 6. choroby psychiczne, próby samobójcze;
 7. rodzaj wykonywanej pracy.

Jakie są przeciwwskazania do operacji?

 1. choroby układu sercowo-naczyniowego (niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca)
 2. choroby krwi (zaburzenia krzepnięcia, małopłytkowość)
 3. choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa w okresie zaostrzenia)
 4. choroby psychiczne(depresja, psychozy, histeria, nerwice)