Czy naprawdę jest mi to potrzebne?
Każda osoba, która decyduje się na operację plastyczną musi być w pełni świadoma konsekwencji, jakie niesie za sobą zabieg oraz nieodwracalność zmian (oczywiście, zawsze można zrobić ponownie operację, która przywróci dawny wygląd, ale wiąże się to z dodatkowym stresem, bólem, obrzękiem czy zasinieniem).
Pamiętaj! Zastanów się dwa razy zanim podejmiesz ostateczną decyzję!
Zobacz też: Jak podnieść biust bez skalpela?
Którą klinikę wybrać?
Jeżeli decyzja o zmianie wyglądu zapadła, pozostaje tylko wybór specjalisty, który wykona zabieg. Nie jest to prosty wybór, ponieważ każda klinika chwali się swoimi osiągnięciami, a o niezbyt udanych zabiegach woli zapomnieć. Wówczas warto zapytać znajomych lub poprzeglądać fora internetowe – tam z pewnością znajdziemy jakieś konkretne opinie o chirurgach plastycznych. Przy wyborze miejsca na pewno nie należy kierować się niską ceną. Tu chodzi o przyszły wygląd i zdrowie, a na tym nigdy nie wolno oszczędzać. I na koniec najważniejsza kwestia. Musimy mieć pewność, że lekarz, do którego się udajemy na pewno jest chirurgiem plastycznym (można to sprawdzić na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej) oraz że ma on doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Nie chcemy przecież, żeby ktoś się na nas uczył.
Zobacz też: ABC chirurgii plastycznej
O czym chirurg musi wiedzieć?
Niektórzy pacjenci myślą, że jeżeli lekarz pyta o prywatne sprawy, pozornie niedotyczące zabiegu, to jest wścibski i ciekawski. Jednak chirurg musi znać wiele szczegółów, ponieważ będzie on dostosowywał sposób leczenia i postępowania pooperacyjnego do trybu życia pacjenta. Dlatego chirurgowi na wizycie konsultacyjnej należy zgłosić:
- alergie i uczulenia (w tym także na leki);
- palenie papierosów;
- choroby przewlekłe;
- wszystkie operacje przebyte wcześniej;
- zakażenia i infekcje przebyte w ostatnim czasie;
- choroby psychiczne, próby samobójcze;
- rodzaj wykonywanej pracy.
Jakie są przeciwwskazania do operacji?
- choroby układu sercowo-naczyniowego (niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca)
- choroby krwi (zaburzenia krzepnięcia, małopłytkowość)
- choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa w okresie zaostrzenia)
- choroby psychiczne(depresja, psychozy, histeria, nerwice)