Zabiegi na rozstępy fot. Adobe Stock

Zabiegi na rozstępy – 3 skuteczne terapie, które przywrócą skórze gładkość

Im szybciej zabierzesz się do walki z rozstępami, tym większe szanse, że uda ci się pozbyć szpecących prążków. Przeczytaj jakie zabiegi poleca nasz ekspert.
Joanna Futkowska / 30.01.2019 12:39
Zabiegi na rozstępy fot. Adobe Stock

Rozstępy pojawiają się, kiedy tkanka łączna w skórze rozrywa się w wyniku nadmiernego napięcia lub osłabienia. Dochodzi do tego najczęściej u młodych osób, które intensywnie rosną, u kobiet w ciąży lub u ludzi aktywnych sportowo, którzy rozbudowują mięśnie. Powód? Najczęściej zbyt wiotka skóra nie nadąża za zwiększającym objętość ciałem. Jakie zabiegi na rozstępy warto wybrać?

Najlepsze efekty można osiągnąć, gdy rozstępy są świeże, czerwone lub sino-różowe, czyli takie, które powstały kilka miesięcy wcześniej. Ale te starsze jasno - fiołkowe i stare woskowo - białe, też można zmniejszyć. Jest to jednak proces skomplikowany, polegający na odbudowie wielu warstw skóry. Wymaga kilku-kilkunastu zabiegów i terapii skojarzonej, najlepiej zabiegu laserem Pico z osoczem bogatopłytkowym około 4-6 zabiegów co 4-6 tygodni, a w międzyczasie zabiegów karboksyterapii. - mówi dr n. med. Olga Warszawik-Henzel z kliniki Elite.

1. Laser pikosekundowy Discovery Pico

Ten zabieg na rozstępy w większości przypadków nie wymaga znieczulenia, ponieważ nie jest bardzo bolesny, odczuwa się go tylko jako nieprzyjemny. Obszar poddawany zabiegowi naświetla się wiązką laserową i nie trwa to długo. Wiązka lasera w sposób kontrolowany uszkadza skórę i pobudza jej naturalne procesy naprawcze. Dzięki unikalnej technologii nie dochodzi do przegrzania tkanek, więc rekonwalescencja przebiega szybko i nie grożą nam przebarwienia i blizny. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od tego jak duża jest poddawana mu powierzchnia.

Cena: od 500 zł

Efekty: widać już po kilku dniach od zabiegu, ale dla pełnego rezultatu potrzeba 4-5 zabiegów. rezultat jest trwały, bo trwale przebudowuje się uszkodzoną skórę.

Główne przeciwwskazania:

 • opalona skóra - przerwa w opalaniu to co najmniej 4 tygodnie od ostatniej ekspozycji na słońce lub wizyty w solarium;
 • ciąża;
 • aktywne zmiany zapalne/bakteryjne/wirusowe/grzybicze na skórze poddawanej zabiegowi;
 • spożywanie leków i preparatów światłouczulających.

2. Regeneris

To terapia biostymulująca komórki skóry. Zaczyna się od pobrania krwi pacjenta i przygotowania z niej specjalnego koktajlu do wstrzyknięcia (osocza bogatopłytkowego). Do zabiegu skórę się znieczula. Lekarz wstrzykuje preparat wzdłuż rozstępu.
Zabieg trwa ok. 30 minut.

Cena: ok. 1000 zł

Efekty - już pierwszy zabieg odbudowuje objętość i wypełnia ubytki, poprawia elastyczność, koloryt i grubość skóry, aktywuje również tworzenie naczyń krwionośnych. Zalecana seria to 2-3 zabiegi w odstępie 21-30 dni. Rezultat utrzymuje się około roku.

Główne przeciwwskazania:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • leczenie lekami przeciwzakrzepowymi.

3. Karboksyterapia

Polega na wpuszczaniu pod skórę dwutlenku węgla. Robi się to zazwyczaj z jednego wkłucia lub kilku drobnych nakłuć. Przed zabiegiem nie znieczula się skóry, gdyż nie jest bolesny, odczuwa się tylko rozpieranie. Dwutlenek węgla powoduje szybszy przepływ krwi, tlenu, składników odżywczych. Pod jego wpływem pojawia się w skórze stan zapalny, którego efektem jest  wzmożona produkcja włókien kolagenowych (których zerwanie jest powodem tworzenia się rozstępów).

Cena: od 100 zł

Efekty: pełna regeneracja następuje po kilku miesiącach. Lepsze ukrwienie poprawia kolor rozstępów, zbliżając go do koloru zdrowej skóry. Zalecana seria to około 10 zabiegów.

Główne przeciwwskazania:

 • ciąża,
 • okres karmienia,
 • choroby serca,
 • nowotwór,
 • ciężka niewydolność nerek i płuc.

Więcej na temat rozstępów
Test redakcji: 7 kremów na rozstępy i zabiegi, które możemy polecić!
 Olejek Bio Oil na rozstępy. Czy naprawdę pomaga?