POLECAMY

Skąd mieć pewność, że zabieg medycyny estetycznej jest bezpieczny?

Zabiegi medycyny estetycznej ingerują w nasze ciało, zatem istnieje niewielkie ryzyko, że mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo, jeśli specjalista nie będzie posiadał odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Skąd zatem mieć pewność, że zabieg, na który się wybieramy, będzie bezpieczny i skuteczny? Podpowiadamy!
Skąd mieć pewność, że zabieg medycyny estetycznej jest bezpieczny? fot. Fotolia

Na bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej składa się kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to nadal medycyna, mimo tego, że nie leczy zagrażających życiu chorób, tylko poprawia jakość życia pacjentów. Zabiegi medycyny estetycznej znacząco ingerują w ciało człowieka, dlatego specjalista, który je wykonuje powinien mieć medyczne podejście.

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu medycyny estetycznej

Według dr Marka Wasiluka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, aby zabiegi odmładzające i poprawiające urodę były bezpieczne, potrzebna jest przede wszystkim dobra kwalifikacja pacjenta do nich.

To znaczy, że nie każdemu można wykonać ten sam zabieg, np. osobie z chorobą Hashimoto kwas hialuronowy nie będzie służył, tak samo jeśli ktoś ma skłonności do bliznowców nie powinien mieć robionych inwazyjnych zabiegów złuszczających skórę takich jak laser frakcyjny – wymienia dr Marek Wasiluk.

W ramach kwalifikacji do zabiegu lekarz powinien zrobić dokładny wywiad z pacjentem, tzn. wziąć pod uwagę, jakie leki przyjmuje i przyjmował w okresie ostatnich kilku miesięcy, na co choruje, jakie zabiegi przeszedł, na co jest uczulony itp. Specjalista powinien być wyczulony na to, czy pacjent czegoś nie ukrywa, lub czy czegoś nie przeoczył. Oprócz wywiadu niezbędne jest również zbadanie pacjenta i w razie wątpliwości wysłanie go na specjalistyczne badania.

Na podstawie takiej dokładnej diagnozy lekarz może dobrać nie tylko najskuteczniejsze, ale i najbezpieczniejsze dla nas zabiegi. To oczywiście wymaga poświęcenia odpowiednio dużo czasu. Czas jest ważny również podczas wykonywania zabiegów, kiedy dla bezpieczeństwa należy obserwować reakcje organizmu pacjenta. Dobry specjalista będzie testował zabieg na małym obszarze skóry, robił przerwy i sprawdzał, czy ciało źle nie reaguje.  

Wiedza lekarza o sprzęcie

Lekarz, który gwarantuje bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów zna się nie tylko na anatomii i fizjologii człowieka, ale również na sprzęcie i preparatach, których używa. Potrafi podejść do nich krytycznie i nie kieruje się jedynie wskazówkami producentów.

Zasady higieny w trakcie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej

W bezpieczeństwie zabiegów medycyny estetycznej niezmiernie istotne jest również zachowanie zasad aseptyki i antyseptyki, używanie, gdzie to tylko możliwe wyrobów jednorazowych oraz dezynfekcja i sterylizacja narzędzi. Zabiegi często naruszają ciągłość skóry. Jeżeli nie zostanie ona wcześniej należycie odkażona może się pojawić stan zapalny wywołany przez bakterie.

Fot. Fotolia

Certyfikaty urządzeń i preparatów

Warto również zainteresować się czy preparaty i urządzanie, którymi dysponuje gabinet medycyny estetycznej, do którego chodzimy, mają odpowiednie certyfikaty. Nie każdy o tym wie, ale większość produktów wykorzystywanych w medycynie estetycznej to tzw. wyroby medyczne, których producenci, aby uzyskać certyfikat dopuszczenia do obrotu, wystarczy, że wykażą, że są one dobrze tolerowane przez organizm, a więc, że nie szkodzą. Na rynku jest wiele sprzętu, produktów i preparatów używanych w medycynie estetycznej, które mogą kolosalnie różnić się swoją jakością.

Jeżeli powyższe warunki są spełnione zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne, a więc nie powodują powikłań w postaci zakażeń i innych problemów estetycznych typu blizny i przebarwienia.

Uzyskanie oczekiwanego efektu zabiegu medycyny estetycznej

Skuteczność medycyny estetycznej uzależniona jest również od tych samych czynników, co bezpieczeństwo. Jednak według dr. Marka Wasiluka podstawową kwestią warunkującą uzyskanie dobrego efektu jest dobranie odpowiedniego zabiegu lub terapii do problemu pacjenta. Jak podkreśla specjalista trzeba wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej metody na wszystkie problemy estetyczne, co więcej każdy problem, nie ważne czy jest to zmarszczka, blizna czy cellulit, można leczyć różnymi zabiegami, a to który okaże się najlepszy zależy od przyczyny powstania problemu i indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Ja do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie, problemowo, a nie zabiegowo, co oznacza to, że przede wszystkim badam jego defekt i sprawdzam skąd się wziął. Dopiero na podstawie dokładniej diagnozy indywidualnie dobieram terapię, na którą niejednokrotnie skalda się wiele różnych zabiegów, które razem mają przynieść upragniony efekt.

Lekarz musi więc mieć czas na dokładną diagnozę, wiedzę, aby mógł dobrać odpowiednią terapię i niezbędne jest, aby dysponował odpowiednim wachlarzem różnorodnych metod. Jeśli gabinet posiada dwa lub trzy urządzenia lub preparaty i jednocześnie oferuje leczenie bardzo wielu problemów jest prawie pewne, że zabiegi w tym miejscu są nieskuteczne.

Jednak czasem samo dysponowanie odpowiednimi metodami nie wystarczy, aby uzyskiwać upragnione efekty. Potrzebna jest również zdolność analitycznego myślenia i wyobraźnia lekarza, które pozwalają mu umiejętnie dostosowywać moc urządzeń i ilość preparatów, a także łączyć działania różnych zabiegów. Warto więc sprawdzić, czy specjalista, który się nami zajmuje ma na swoim koncie własne metody terapeutyczne i czy usprawnia te już istniejące.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
A w Łodzi ktoś kozysta z usług medycyny estetycznej? Mam na myśli powiększenie górnej wargi.
/2 lata temu
warto wybrac sie do sprawdzonych gabinetow bo mozna sobie zrobić krzywde. ja od jakiegos roku mam jedno miejsce gdzie robie botoks(mad clinic we wroclawiu) i wiem ze nie stanie mi się tam krzywda.