Zabiegi estetyczne, po których nie można się opalać

Planując kalendarz zabiegów estetycznych powinnaś pamiętać, iż po niektórych z nich nie można się przez pewien czas opalać. Aby nie narazić skóry na pojawienie się przebarwień, prezentujemy zabiegi, po których powinnaś unikać promieni UVA i UVB.
/ 05.06.2014 13:35

opalanie

fot. Fotolia

"Nie" dla opalania po zabiegu zamykania naczynek

Jest to zabieg, w którym wykorzystuje się działanie lasera, dlatego w każdym tego typu przypadku, aby nie doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień na skórze, należy  zachować odpowiednią przerwę od opalania. - Jednym z podstawowych zaleceń przy tej procedurze jest okres karencji od promieni słonecznych, solariów, a nawet samoopalaczy od 2 do 3 tygodni przed i po zabiegu. Dlatego nie zalecamy wykonywać zamykania naczynek w lecie. Najlepszymi porami są: jesień, zima i wczesna wiosna – mówi dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Estivance.

Czas karencji: 2-3 tygodnie

Zobacz także: Leki, po których nie wolno się opalać

Laserowe usuwanie owłosienia

Przygotowując swoje ciało na lato, musisz pamiętać, iż chcąc pozbyć się owłosienia na stałe powinnaś zaplanować zabiegi z większym wyprzedzeniem. Laserowe usuwanie owłosienia wykonuje się w seriach, zachowując pewne odstępy czasu, tak aby oddziaływać na włos znajdujący się w fazie wzrostu.  - Światło lasera zostaje zaabsorbowane przez barwnik, co w konsekwencji doprowadza do fototermolizy mieszka włosowego, czyli jego termicznej destrukcji. Planując zabiegi, należy pamiętać, iż nie można stosować samoopalaczy, skóra nie może być opalona,  nie można również jej wystawiać na słońce jakiś czas już po zabiegu, aby nie powstały na niej nieestetyczne przebarwienia. W zależności od danego obszaru, w celu ochrony po zabiegu, zalecamy korzystanie z kosmetyków zawierających filtr 50 – mówi dr Beata Góralska-Załęska z Gabinetu dr Witwickiego.

Czas karencji: 4-6 tygodni

Peelingi, złuszczanie kwasami

Tego typu zabiegi charakteryzują się mocnym złuszczaniem skóry. W przypadku wystawienia jej na silne działanie promieni słonecznych również istnieje możliwość pojawienia się przebarwień. - Zabiegiem po którym powinno się zachować półroczną przerwę od opalania jest np. Peeling Płynem Jessnera. Jest  to roztwór alkoholowy, zawierający kombinację kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny. Powoduje czasowe złuszczanie skóry, co skutkuje jej regeneracją, daje to doskonałe efekty odmładzające, leczące trądzik i zmniejszające przebarwienia. Ale, aby uzyskać w 100% pożądany rezultat ważne jest, aby po jego zastosowaniu dostosować się do zaleceń dermatologa, unikać słońca i stosować przez jakiś czas kremy z wysokim filtrem – mówi dr n. med. Maciej Krajewski.

Czas karencji: w zależności od peelingu

Polecamy: Zabiegi medycyny estetycznej chroniące przed słońcem