1. Kąpiel
- Do miski z ciepłą wodą dodaj płyn do kąpieli stóp albo specjalną sól. Taki zabieg wspaniale zmiękczy naskórek.
- Dobrym relaksem dla zmęczonych, opuchniętych nóg jest moczenie ich w naparze z rumianku. Garść ziół zalej litrem wrzątku i przykryj. Gdy napar przestygnie, wlej go do miski z wodą.
-
Kąpiel powinna trwać około 10 minut
2. Złuszczanie
- Martwy naskórek można usunąć kilkoma sposobami.
- Doskonałym rozwiązaniem jest maska Epilfeet (39 zł) w postaci foliowych skarpetek. Zawiera kwasy (mlekowy, salicylowy, glikolowy i cytrynowy), które likwidują zrogowacenia. Nałóż je na 90–120 minut. Potem usuń maskę, a pozostałości zmyj ciepłą wodą. Naskórek zacznie się złuszczać po 3–5 dniach. Preparat stosuj raz w miesiącu.
- Możesz także użyć peelingu do stóp z granulkami pumeksu lub rozdrobnionymi pestkami owoców. Okrężnymi ruchami masuj stopy przez kilka minut.
- Zgrubienia usuniesz też tarką do stóp. Odradzamy stosowanie pumeksu, bo rozwijają się w nim grzyby i bakterie. Tarkę i peeling wystarczy użyć raz w tygodniu.
3. Nawilżanie kremem z mocznikiem
- Składnik ten ma potwierdzone badaniami naukowymi właściwości. Zależą one od stężenia tej substancji.
- Jeżeli na opakowaniu znajdziesz informację: " krem zawiera mniej niż 10 procent mocznika" wtedy nawilża i pobudza regenerację skóry.
- Większe stężenie przyczynia się do usuwania martwego naskórka i działa antybakteryjnie.
- Jeśli więc uznasz, że skóra stóp jest zbyt sucha, szukaj kremów z tych składnikiem. Po kilkakrotnym zastosowaniu będzie miękka i gładka.
Jeśli mimo systematycznej pielęgnacji masz problemy ze stopami, zapisz się na wizytę u podologa.
Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki"