Operacja plastyczna/fot. Fotolia

Zabieg zmniejszenia piersi – przydatne informacje

Czym jest gigantomastia (makromastia)? Na czym polega operacyjne zmniejszanie piersi? Jakie są konsekwencje posiadania dużych piersi? Czy dwudziestolatka może poddać się takiej operacji? Co warto wiedzieć przed zabiegiem? Jak duże jest ryzyko komplikacji? Ile kosztuje taka operacja?
/ 20.11.2012 14:42
Operacja plastyczna/fot. Fotolia

Makromastia – problem dużych piersi

Problem patologicznie dużych piersi, zwany gigantomastią lub makromastią, dotyka wielu kobiet. Taki ciężar nadmiernie obciąża kręgosłup i plecy.

Konsekwencjami posiadania tak dużych piersi są także bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego, pleców, ramion oraz kończyn górnych.

Piersi są wrażliwe na dotyk, bardzo często to właśnie one są źródłem bólu. Ciężar biustu prowadzi do deformacji klatki piersiowej i popiersia, dlatego operacja zmniejszenia piersi jest idealnym rozwiązaniem w tego typu przypadkach.

Przyczyną powstawania tak dużych piersi są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, podczas porodu czy połogu, jak również przyrost masy ciała i problemy z hormonami tarczycy.

Makromastia może być zarówno obustronna, jak i jednostronna. Jednostronna makromastia jest wynikiem pierwotnego zatrzymania wzrostu drugiej piersi.

Na czym polega zabieg zmniejszenia piersi?

Zabieg zmniejszenia piersi jest to usunięcie nadmiernej ilości tkanki piersiowej. Najlepszy termin na poddanie się takiej operacji to tydzień po miesiączce. W przypadku kobiet biorących tabletki antykoncepcyjne zaleca się odstawienie ich na 3 miesiące przed operacją. Panie karmiące piersią muszą poczekać do pół roku po skończeniu karmienia.

Operacja trwa maksymalnie 2–3 godziny. Lekarz tnie pierś wokół otoczki brodawki i dalej pionowo w dół piersi, a następnie wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Kolejnym etapem jest usunięcie nadmiernej tkanki i uwypuklenie  piersi. Główną częścią zabiegu jest przeniesienie brodawki i otoczki brodawki na właściwe miejsce.

Wykonuje się to kilkoma metodami:

  • przeniesienie pionowe – chirurg tnie pierś tak, aby wytworzyć pasmo, w którym umieszczona jest brodawka,
  • przeniesienie górne – lekarz usuwa część gruczołu piersiowego i zszywa dolną część piersi,
  • przeniesienie dolne piramidowe – specjalista usuwa tkankę piersiową i nadmiar skóry nad cięciem,
  • wolny przeszczep – modelacja otoczki brodawki sutkowej, która najczęściej jest przesuwana i zmniejszana.

Odpowiednia kandydatka do zabiegu

Pacjentka musi być w dobrym stanie psychicznym i fizycznym i powinna wiedzieć, jak jej piersi będą wyglądać po operacji.

Zabieg jest nieodpowiedni dla dziewcząt do 20. roku życia (przy założeniu, że ich piersi będą jeszcze rosnąć)  oraz dla kobiet, które mają tendencje do tworzenia się blizn twardych i wyraźnych, tzw. koloidalnych. Zabliźnienie tkanki piersiowej uniemożliwi w przyszłości badania profilaktyczne pod kątem nowotworowym.

Do zabiegu kwalifikują się kobiety, które od wczesnej młodości cierpią z powodu nadmiernie dużych piersi, a w wieku 20 lat mają problem z ogromnym biustem.

Zobacz też: Jak wygładzić zmarszczki?

Co należy wiedzieć przed zabiegiem?

Podczas pierwszej wizyty lekarz będzie chciał poznać nasze oczekiwania dotyczące wyników zabiegu, będzie chciał też wiedzieć dlaczego chcemy się poddać takiej operacji. Później specjalista oceni stan naszej skóry oraz naszego zdrowia, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Na badanie przedoperacyjne składa się także kontrola wzrostu, wagi, kształtu klatki piersiowej, umiejscowienia piersi. Starsze pacjentki przed zabiegiem muszą poddać się mammografii.

Pacjentka powinna pomyśleć o transporcie z kliniki do domu i o zorganizowaniu sobie pomocy w codziennych czynnościach w kilka dni po operacji.

Leki takie jak aspiryna, polopiryna, mironal itp. mogą spowodować zwiększone krwawienie w czasie zabiegu. Jeżeli kobieta przyjmuje te leki, musi o tym powiedzieć lekarzowi.

Ryzyko komplikacji

Najczęstszymi powikłaniami są krwotoki i zapalenia. Może się także pojawić zakrzep w naczyniach krwionośnych, czyli tzw. powikłanie zakrzepowo-zatorowe. Żeby zapobiec tym ostatnim komplikacjom, należy poruszać się wolnym tempem.

Po operacji mogą się również pojawić takie komplikacje jak: obumarcie brodawki i jej otoczki oraz zmiana ich zabarwienia, asymetria piersi, uszkodzenie przewodów mlecznych (co w przyszłości utrudni karmienie piersią) oraz cysty.

Koszt operacji zmniejszenia piersi

Koszt takiej operacji w waha się od 4.124 zł do 15.000 zł. Pod względem średniej krajowej w Polsce na takie operacje wydaje się średnio 10.092 zł. W rankingu światowym jesteśmy na 10. miejscu.

Zobacz też: Jak powiększyć biust?