Zabieg powiększania ust – wywiad z chirurgiem plastykiem

Doktor Monika Grzesiak, chirurg plastyk, opowiada nam o trzech metodach powiększania ust polegających na wstrzykiwaniu w nie kwasu hialuronowego, botoksu lub własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Ile kosztuje zabieg powiększania ust? Na czym polega? Czy jest bezpieczny?
/ 13.02.2013 13:18

Jakie są metody powiększania ust?

Dr Monika Grzesiak: Najpopularniejszą metodą jest obecnie wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, który jest substancją naturalną dla organizmu człowieka. Preparat ten jest najbezpieczniejszy, a sam zabieg małoinwazyjny, nie pozostawia żadnych śladów, a efekt utrzymuje się nawet do dwóch lat.

Inne znane metody to wstrzykiwanie własnej tkanki tłuszczowej. Pobiera się ją z brzucha lub ud. Czas rekonwalescencji jest odrobinę dłuższy, ale sam zabieg także uznaje się za małoinwazyjny.

Pozostaje nam jeszcze botox. Nie powoduje uczulenia, efekt jest widoczny już po tygodniu. Dodatkowo wygładza zmarszczki wokół ust poprzez rozluźnienie mięśni.

Kto nie powinien poddawać się zabiegowi powiększania ust i dlaczego?

Dr Monika Grzesiak: Nie ma żadnych przeciwwskazań do powiększania ust oprócz zaburzeń krzepnięcia krwi.

Na czym polega zabieg i czy jest bolesny?

Dr Monika Grzesiak: Zabieg powiększania ust wykonuje się przy użyciu kwasu hialuronowego. Jest on bezbolesny. Jest to zabieg ambulatoryjny, który spokojnie można wykonać w przerwie lunchowej. Trwa 15-20 minut. Na początku chirurg podaje znieczulenie miejscowe, najczęściej stomatologiczne. Kwas hialuronowy wstrzykuje się cienką igłą najpierw w wargę górną, a potem dolną i masuje ją, aby nadać jej pożądany kształt i zwiększyć czerwień ust. Z reguły starcza jedna ampułka. Niemniej jednak, czasem zdarzają się klientki z dość wąskimi wargami, które potrzebują 1,5-2 ampułki.

Ile kosztuje zabieg?

Dr Monika Grzesiak: Cena jednej ampułki waha się w okolicach 800-1000 złotych. Koszt zabiegu zależy od ilości wstrzykniętego preparatu. Zazwyczaj jednak zamyka się on w granicach 1000-2000 złotych.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Dr Monika Grzesiak: Po zabiegu widoczne jest większe lub mniejsze opuchnięcie, które jest wynikiem działania znieczulenia. Znika ono po 1-2 dniach, a po nakłuciach nie ma zazwyczaj śladu.

Zobacz też: Plastyka piersi – wywiad z chirurgiem plastykiem

Jak przygotować się do zabiegu?

Dr Monika Grzesiak: Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać żadnych badań.

Jak dbać o usta po zabiegu?

Dr Monika Grzesiak: Można zastosować okłady z lodu, by zmniejszyć obrzęk. To jednak jedyne zalecenia. Później należy dbać o nie jak o naturalne – używać pomadki nawilżającej, robić raz na tydzień peeling itp.

Które zabiegi powiększania ust mają działanie trwałe, a które nie? Jeśli nie są trwałe – jak długo utrzymuje się efekt?

Dr Monika Grzesiak: Preparatem permanentnym, dającym efekt na stałe, jest aquamid. Najpopularniejsze substancje jak kwas hialuronowy, botox i własna tkanka tłuszczowa wchłaniają się po pewnym czasie – jest on zależny od indywidualnych uwarunkowań organizmu.

Jak wybrać dobrą klinikę oferującą powiększenie ust?

Dr Monika Grzesiak: Przede wszystkim należy sprawdzić, czy chirurdzy mają odpowiednie przygotowanie i doświadczenie. Dyplomy, certyfikaty – z reguły mogą stanowić podstawę przyszłej decyzji. Warto także porozmawiać ze znajomymi, często jest to najlepsza rekomendacja. Informacje pozyskane z internetu często są wątpliwe – wcześniej lepiej sprawdzić, czy nie mijają się z prawdą. Przed zabiegiem polecam odwiedzić klinikę czy nawet kilka klinik, by ocenić stan sprzętu, czystość itp. Podsumowując – najważniejsze jest doświadczenie lekarza, który ma wykonać nam zabieg.

Zobacz też: Ginekomastia – wywiad z chirurgiem plastykiem