Męska pielęgnacja/fot. Fotolia

Z jakich zabiegów poprawiających urodę korzystają mężczyźni?

Zabiegi poprawiające urodę przestają być domeną kobiet. Panowie, równie chętnie jak panie, odwiedzają kliniki i specjalistów plastyków – mówi dr Monika Grzesiak, chirurg plastyczny. Właścicielka Centrum Chirurgii Plastycznej w Warszawie opowiada o tym, co mężczyźni poprawiają i dlaczego decydują się na zabiegi.
/ 18.01.2013 11:24
Męska pielęgnacja/fot. Fotolia

Pani Doktor, nie tak dawno temu pojawiły się informacje, że w Wielkiej Brytanii lawinowo rośnie liczba mężczyzn poddających się zabiegom chirurgii plastycznej. W 2011 roku 100% więcej panów korzystało z pomocy ekspertów w tej dziedzinie. A jak wygląda to w Polsce? Czy obserwuje Pani zmianę w nastawieniu panów do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej?

Dr Monika Grzesiak: Z pewnością jeszcze nie na taką skalę. Widoczny jest jednak znaczny wzrost zainteresowania chirurgią plastyczną wśród mężczyzn, zwłaszcza w grupie wiekowej 35-50. Obecnie 50% moich klientów to panowie. Jeszcze kilka lat temu odwiedzały mnie głównie kobiety. Ten trend wyraźnie się zmienia.

Z badań TNS OBOP wynika, że większość kobiet, gdyby miała taką możliwość, zdecydowałaby się na lifting twarzy, plastykę brzucha lub liposukcję. A co poprawiają mężczyźni, którzy odwiedzają Pani klinikę?

W kwestii poprawek chirurgicznych mężczyźni tak naprawdę niewiele różnią się od kobiet. Panowie najczęściej pytają o zabiegi związane z niwelowaniem oznak starzenia się. Pierwszym zabiegiem chirurgicznym może stać się odmłodzenie twarzy poprzez plastykę powiek górnych i dolnych, najlepiej równocześnie. Daje to świeżość spojrzenia, oczy nabierają blasku, wyglądają na wypoczęte. Można również wykonać lipofiling, czyli wypełnienie własną tkanką tłuszczową zapadniętych obszarów twarzy, czy wymodelowanie nią ciała. Jest to wypełnienie naturalne, nie uczula, można wstrzyknąć dużą ilość odwirowanego tłuszczu, przerasta on naczyniami krwionośnymi i utrzymuje skórę, by się nie zapadała. W swojej klinice wykonuję różne zabiegi, ale jeżeli chodzi o panów, to zdecydowanie najczęściej decydują się oni na liposukcję brzucha i boczków, przeszczep tłuszczu własnego pod oczy, jak również  lifting nosa.

Zobacz też: Piękno jest w cenie, czyli o najdroższych zabiegach chirurgii plastycznej

A problem ginekomastii?

Faktycznie, jednym z problemów mężczyzn, z którym zgłaszają się do kliniki chirurgii plastycznej, są tzw. męskie piersi. Ginekomastia to przerost gruczołów piersiowych. Ma ona najprawdopodobniej podłoże hormonalne. Dla panów jest to problem wstydliwy, często nawet uniemożliwiający nawiązanie bliższych kontaktów. Na szczęście można mu szybko zaradzić. Zabieg liposukcji lub wycięcie całego gruczołu nie jest specjalnie skomplikowany, nie wymaga długiej rekonwalescencji, a blizny są praktycznie niewidoczne.

Pani Doktor, czy można dziś powiedzieć, że chirurgia plastyczna przestaje być domeną płci pięknej?

Z mojego punktu widzenia – zdecydowanie tak. Mężczyźni (równie często jak kobiety) odwiedzają moją klinikę. Likwidacja zmarszczek wokół oczu czy ust to zabieg, o który coraz częściej pytają panowie. Podobnie jest z liposukcją. Przekonanie o tym, że to kobiety poddają się operacjom plastycznym, żeby zaimponować mężczyznom, traci na znaczeniu. Kobiety i mężczyźni decydują się na zabieg plastyczny dla siebie, by samym poczuć się ze sobą lepiej.

Zobacz też: Microlipofiling – wywiad z chirurgiem plastykiem