Z czego składają się kremy do twarzy?

Przy wyborze kremu należy zwrócić uwagę na jego: rodzaj, przeznaczenie oraz listę składników i termin ważności. Zawartość kremów do twarzy zależy od tego, do jakiego rodzaju cery są one przeznaczone. Podstawą kremów są składniki aktywne, np. kwas hialuronowy, koezym Q10, witaminy, gliceryna czy tłuszcze roślinne.
/ 16.04.2013 12:54

Z czego składa się krem?

Kremy składają się z dwóch faz: wodnej i tłuszczowej. W nich umieszczane są substancje aktywne, np.: witaminy, proteiny, substancje barwiące, zapachowe, oczyszczające, przeciwzmarszczkowe, regenerujące i wiele innych.

Po naniesieniu preparatu na skórę pierwsza odparowuje z niego woda. Pozostałe składniki pozostają na skórze i chronią ją przed utratą wody. Niektóre substancje aktywne, które muszą dotrzeć do głębszych warstw naskórka, trzeba umieszczać w cząsteczkach lipidowych. Wtedy są łatwo transportowane i chronione przed szkodliwych działaniem czynników  (takich jak światło czy wilgotność).

Podczas wyboru kremu należy zwrócić uwagę na składniki aktywne, bo to właśnie one odpowiadają za kondycję oraz wygląd cery.

Ich rodzaj zależy od przeznaczenia kremu. Kremy nawilżające powinny zawierać np. glicerynę, oleje mineralne, tłuszcze roślinne, zaś kremy odmładzające np. kwas hialuronowy, koezym Q10 czy witaminy E i C. Muszą one również występować w odpowiednim stężeniu (np. witamina E minimum 2%, witamina C – 5%).

Jak dobierane są składniki kremów?

Receptury kremów to rezultat pracy wielu naukowców, którzy szukają i produkują nowe substancje aktywne. Składniki takie są poddawane wieloletni badaniom, sprawdza się ich wpływ na skórę i zdrowie człowieka.

Na początku przeprowadza się eksperymenty na sztucznej ludzkiej skórze, później testy in vivo i ostatecznie testy na ludziach. Osoby poddane badaniu stosują dany krem przez kilka dni lub tygodni, zależnie od czasu, kiedy mają pojawić się efekty jego działania. Podczas tego okresu obserwuje się widoczne skutki użycia preparatu, np. zaczerwienienie, natłuszczenie. Bierze się również pod uwagę opinię użytkowników na temat stosowanego kremu.

Producenci preparatów do pielęgnacji skóry starają się również o pozytywną opinię międzynarodowych organizacji i instytutów (wybrana organizacja sama przeprowadza własne badania i jeśli uzyska zadawalające wyniki, jej logo jest umieszczane na opakowaniu kosmetyku).

Zobacz też: Jak uniknąć zmarszczek na twarzy i szyi?

Jak wybrać krem odpowiedni do typu skóry?

Do pielęgnacji cery bardzo suchej należy zastosować kremy tłuste i nawilżające. W ich składzie powinny się znaleźć substancje nawilżające i chroniące skórę przed czynnikami zewnętrznymi i wolnymi rodnikami. Kremy na noc mogą być gęste i bardziej tłuste, dzięki temu odżywimy prawidłowo cerę.

Do pielęgnacji cery mieszanej powinniśmy użyć kremów bogatych w substancje nawilżające, odżywcze i witaminowe. Nie nawilżać zbytnio skóry na czole, nosie i brodzie, by nie spowodować błyszczenia. Preparaty do tego typu cery charakteryzują się dwufazowym działaniem chronią przed wysuszeniem, a w strefie „T” matują i redukują wydzielanie sebum.

Krem do cery trądzikowej mają za zadanie poprawić stan cery, a często służą również do zamaskowania wyprysków. Przede wszystkim preparaty takie matują, wygładzają i regenerują uszkodzony naskórek. Wyrównują koloryt skóry i usuwając przebarwienia.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe powinny zawierać składniki pobudzające cerę do regeneracji. Odpowiednio dobrany krem poprawi kondycję skóry i opóźni proces jej starzenia się.

Dla osób z problemami alergicznymi poleca się kremy pozbawione wszelkich składników, które mogą powodować alergie. Dostępne są one tylko w aptekach.

Droższy czy tańszy krem?

Często zastanawiamy się, czy wybrać droższy krem, czy tańszy. Na cenę droższego kremu składa się przede wszystkim marka, reklama, opakowanie, długi okres testów, które do tanich nie należą, najczęściej też znacznie droższe składniki, na przykład olejki. Wyższej klasy kremy charakteryzują się przyjemniejszą konsystencją i zapachem, co przekłada się na komfort podczas jego aplikacji.

Nie należy jednak sugerować się ceną kremu. Kremy tańsze mogą zawierać te same składniki, bo choć ich opakowania są mniej atrakcyjne, a ich producenci mniej znani, to wcale nie oznacza, że są gorsze.

Przy wyborze kremu należy więc zwrócić uwagę na jego: rodzaj, przeznaczenie oraz listę składników i termin ważności.

Zobacz też: Jak wybrać dobry krem do rąk?