POLECAMY

Z czego powstają kosmetyki organiczne? [wywiad]

W czym kosmetyki organiczne są lepsze od tradycyjnych i jak używać kosmetyków organicznych? Na te i inne pytania odpowiedziała nam Joanna Mączka – współzałożycielka Organic by Women (sklepu on-line z kosmetykami organicznymi).

cera

fot. Fotolia

Czym są kosmetyki organiczne?

Kosmetyki organiczne są w 100% skomponowane z naturalnych składników, które mają certyfikaty potwierdzające, że zostały wyhodowane lub wyprodukowane przez gospodarstwa ekologiczne. Aby być wiarygodnym, plantatorzy posiadający uprawy ekologiczne spełniają wiele surowych norm przygotowanych przez niezależne organizacje certyfikujące i co kilkanaście miesięcy poddają się kontroli. Dzięki temu mamy pewność, że składniki roślinne nie są modyfikowane genetycznie i są wytwarzane bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów.

W czym kosmetyki organiczne są lepsze od tradycyjnych?

Używając kosmetyków naturalnych, ograniczasz szkodliwe substancje, które są nieodłącznym elementem naszego życia. Nie masz wpływu na to, jakim oddychasz powietrzem czy w jakiej wodzie się kąpiesz, ale masz wpływ na to, co jesz i jakich kosmetyków używasz.

Kosmetyki mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, bo są z nami na co dzień. Są równie ważne dla naszego ciała jak jedzenie. W kosmetykach naturalnych nie znajdziemy zwykłej wody. Bazę  produktów stanowią niezwykle cenne dla komórek skóry wody roślinne, które, zaopatrując komórki skóry w witaminy i minerały, zwiększają ich naturalną energię życiową i zdolność do odnowy. Kosmetyki organiczne nie mają w swoim składzie sztucznych „ulepszaczy”, dzięki czemu nasza skóra oddycha.

Co więcej, używając kosmetyków eko, dbasz o środowisko, gdyż ich składniki pochodzą tylko ze sprawdzonych, certyfikowanych upraw, a opakowania są wykonane z materiałów po recyklingu. Nie ma tutaj niepotrzebnych folii czy podwójnych kartoników. Takie kosmetyki nie są testowane na zwierzętach.

Jakie są wady takich kosmetyków?

Jedyną wadą kosmetyków organicznych (tych prawdziwie organicznych!)  jest ich wyższa cena od masowych, konwencjonalnych kosmetyków. Tak samo, jak żywność eko, ze względu na swój nadal niszowy charakter, jest droższa. Ale kosmetyki organiczne to w zasadzie filozofia życia. Jeśli wierzymy, że coś jest dla nas dobre, to wady stają się nieistotne.

Czy pielęgnacja takimi kosmetykami różni się od zwykłej?

Syntetyczne składniki zawarte w zwykłych kosmetykach pokrywają skórę nieprzepuszczalną warstwą utrudniającą oddychanie. Wiele z nich gromadzi się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych. Kobiety, które szczególnie dbają o swoje ciało, wprowadzając przez lata syntetyczne substancje poprzez swoją skórę narażone są na wiele współczesnych chorób. Używając kosmetyków organicznych, zmniejszasz ryzyko takich chorób, a twoja skóra jest świeża, zdrowa i w dobrej kondycji.

Zobacz też: Jak wybrać dobry podkład?

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków organicznych?

Przede wszystkim upewnij się, czy kosmetyk, który kupujesz, jest naprawdę organiczny. Przekonasz się o tym, czytając etykietę i analizując skład kosmetyku. W kosmetykach organicznych nie ma miejsca dla żadnych szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji.

Do najczęściej stosowanych w tradycyjnych kosmetykach należą: parabeny, oleje pochodzące z ropy naftowej, np. lanolina i parafina, oleje silikonowe, chemiczne filtry UV, syntetyczne barwniki czy kompozycje zapachowe i wiele innych. Składniki te podnoszą często doznania estetyczne przy stosowaniu kosmetyków i dają szybki efekt, ale duszą naszą skórę, odwadniają ją i, paradoksalnie przyczyniają się do jej starzenia. Te wszystkie szkodliwe składniki magazynowane w naszym ciele przez lata, przyczyniają się też do wielu groźnych chorób łącznie z nowotworami, często też działają alergizująco.  Wiele z nich nie ulega rozpadowi, tym samym niszcząc środowisko naturalne. Pełną listę szkodliwych substancji można znaleźć na stronie www.organicbywomen.pl.

Wybierając kosmetyk organiczny, pamiętaj też o dacie przydatności. Naturalne kosmetyki mają zawsze krótsze terminy przydatności niż kosmetyki konwencjonalne. Zazwyczaj należy je zużyć w ciągu kilku miesięcy. Niektóre z nich należy przechowywać w lodówce. Stosując organiczne kosmetyki, pamiętaj, że są one wysoce skoncentrowane, dzięki czemu nie musisz używać ich dużej ilości, by poczuć efekty.

Czy kosmetyki konwencjonalne są bardziej skuteczne od naturalnych?

Największym mitem na temat naturalnych kosmetyków jest pogląd, że nie są tak samo skuteczne jak kosmetyki syntetyczne, ponieważ działają dużo bardziej delikatnie. W rzeczywistości naturalne kosmetyki cechuje długoterminowa, głęboka skuteczność, choć często nie dają one natychmiastowych, spektakularnych efektów, widocznych tuż po pierwszej aplikacji.

Z czego wynika skuteczność kosmetyków naturalnych? Kosmetyki zawierające roślinne składniki aktywne są skuteczne przede wszystkim dlatego, że procesy biochemiczne zachodzące w komórkach roślinnych i komórkach ludzkiego organizmu są bardzo podobne.

Roślinne składniki aktywne, stosowane w naturalnych kosmetykach, posiadają różnorodne właściwości – są w stanie doskonale regenerować, nawilżać, pobudzać do odnowy, leczyć, odżywiać naszą skórę. Rośliny zawierają koktajle aktywnych składników, w których występują jednocześnie różne elementy aktywne, doskonale ze sobą zintegrowane. Nie są to oddzielne pozyskiwane substancje, jak w przypadku kosmetyków syntetycznych. Czyli jak zawsze, natura wie lepiej! :)

fot. Joanna Mączka – współzałożycielka Organic by Women (sklepu on-line z kosmetykami 100% organicznymi) organicbywomen.pl. Przepracowała 12 lat w koncernie kosmetycznym.

Zobacz też: Jak działa maseczka do twarzy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)