POLECAMY

Wysokie ryzyko zakażenia WZW typu C przy wykonywaniu amatorskich tatuaży

Amerykańscy naukowcy zaliczyli osoby wykonujące na własnych ciałach tatuaże u nieprofesjonalistów do grupy ryzyka zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C wyższej od 2 do 4 razy od średniej. Na co uważać przy wykonywaniu tatuażu? Czy wykonywanie tatuaży w salonach jest całkowicie bezpieczne?
Wysokie ryzyko zakażenia WZW typu C przy wykonywaniu amatorskich tatuaży

Tatuaże stają się coraz bardziej modne i popularne wśród młodzieży. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by były wykonywane w profesjonalnych studiach tatuażu, a nie przez amatorów.

Wykonywanie tatuaży przez przyjaciół lub znajomych jest bardzo ryzykowne. Jednym z głównych zagrożeń jest możliwość zakażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Według prowadzonych w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych analiz, wiele osób, które wykonało tatuaże u znajomego lub w więzieniu, zaraziło się WZW typu C.

Wyniki analizy opublikowano na łamach czasopisma Clinical Infectious Diseases. Okazało się, że osoby, które posiadają tatuaże wykonane przez nieprofesjonalistów znalazły się grupie ryzyka zakażenia WZW od 2 do 4 razy wyższym od średniej.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przenoszone poprzez kontakt z zakażoną krwią. W Stanach Zjednoczonych notuje się około 18 tysięcy zakażeń tym wirusem rocznie. Do zakażeń najczęściej dochodzi wśród narkomanów, chociaż około 20% zakażeń WZW typu C następuje z nieznanych powodów.

Specjaliści uważają, że ryzyko to może pojawiać się również przy wykonywaniu tatuaży. W związku z tym osoby, które chcą zrobić sobie tatuaż, nie powinny wykonywać ich u amatorów w tej dziedzinie, którzy zabiegi przeprowadzają niekoniecznie w sterylnych warunkach.

Specjaliści ostrzegają jednak również przed wykonywaniem tatuaży w salonach. Namawiają, by czuwać nad tym, aby zabieg przebiegał w sterylnych warunkach. Tatuator powinien w naszej obecności rozpakować igłę, która nie może być wykorzystana do tatuowania kilku osób.

Co prawda od 1980 roku liczba zakażeń WZW typu C znacznie się zmniejszyła, jednak nadal są one dużym problemem.

Zobacz także: Tatuaż - jak to się robi?

Źródło: www.healthnews.com, 22.02.2012/pb

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)