Wypełniacze stosowane w medycynie estetycznej - poradnik

Wypełniacze stosowane w medycynie estetycznej na bazie kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia i kwasu polimlekowego to podstawa w walce z upływającym czasem – czym się różnią, do czego służą i który z nich będzie dla nas najlepszy? W dokonaniu właściwego wyboru pomoże ci nasz poradnik.

fot. Fotolia

Wypełniacze są rozwiązaniem wielu naszych urodowych zmartwień: zlikwidują zmarszczki, poprawią owal twarzy, dodadzą objętości ustom i policzkom, ekspresowo odejmą lat zmęczonej twarzy. Skóra błyskawicznie się regeneruje, a efekty wyglądają bardzo naturalne. Wszystko dzięki temu, że naśladujemy naturę, aplikując naszemu organizmowi składniki, których ubywa z wiekiem.

3 rodzaje wypełniaczy w medycynie estetycznej

Tradycyjnie w gabinetach królują trzy rodzaje preparatów – oparte na kwasie hialuronowym, hydroksyapatycie wapnia oraz kwasie L-polimlekowym.

Preparaty na bazie

kwasu hialuronowego

Preparaty na bazie hydroksyapatytu wapnia

Preparaty na bazie

kwasu polimlekowego

np. Juvederm, Restylane i Emervel

Radiesse

Sculptra

Właściwości. Substancja występuje naturalnie w skórze, jej głównym zadaniem jest wypełnienie tkanki i utrzymanie poziomu nawilżenia.

Właściwości. Jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Cząsteczki hydroksyapatytu wapnia pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

Właściwości. Kwas L-polimlekowy  naturalnie występuje w naszym organizmie. Bardzo dobrze odtwarza i kompensuje zaniki tkanki tłuszczowej oraz poprawia kondycję skóry, ujędrniając ją i pogrubiając.

Działanie. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są do modelowania twarzy. Budują swoiste rusztowanie, dzięki któremu efekt miękkiego liftingu utrzymuje się dłużej.

Działanie jest dwuetapowe: tuż po podaniu widzimy efekty wypełnienia np. zmarszczek, a w ciągu kolejnych miesięcy poprawia się także kondycja skóry. Wszystko to dzięki stymulacji produkcji własnego kolagenu, który wytwarza się pod wpływem cząsteczek hydroksyapatytu wapnia.

Działanie. Preparat wstrzykuje się głęboko w tkankę podskórną, co stymuluje ją do odbudowy własnego kolagenu.

Najczęściej stosowany do modelowania twarzy, korygowania kształtu ust policzków, bruzd, odmładzania szyi.

Najczęściej stosowany do korekty bruzd nosowo-wargowych, głębokich zmarszczek, uwypuklenia zapadniętych policzków oraz poprawy elastyczności skóry dłoni.

Najczęściej stosowany do redukcji bruzd w kącikach ust, zmarszczek nosowo-wargowych, uwypuklenia zapadniętych policzków oraz okolicy skroniowej i żuchwy.

Efekty widoczne przez 6-12 miesięcy, w zależności od gęstości preparatu.

Efekty widoczne przez 12 miesięcy.

Efekty utrzymują się do 2 lat.

Który wypełniacz wybrać?

Z pewnością powinien zadecydować o tym lekarz. Pierwszym krokiem w terapii każdego defektu jest dokładna diagnoza. Znaczenie ma obszar, który chcemy poprawić, stan skóry oraz budżet, jakim dysponujemy. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku medycyny estetycznej produkty są odpowiednie dla każdego. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i zaufać doświadczeniu oraz wiedzy lekarza, do którego powinno należeć ostatnie słowo w wyborze najskuteczniejszej metody.

Polecamy: Dobry lekarz medycyny estetycznej - jak go wybrać?

Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Cechuje go też duża wszechstronność: jego najrzadsza postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej. Z kolei do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas średniej gęstości. Wreszcie do wolumetrii, czyli poprawiania kształtu twarzy, głęboko pod mięśnie podaje się gęsty kwas hialuronowy. W przypadku osiągnięcia efektu odbiegającego od oczekiwań, można go po prostu rozpuścić. Kobiety najchętniej wypełniają nim usta.

Bardzo dobry jest również preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia. Służy on głównie do modelowania twarzy, a także – w przeciwieństwie do większości wypełniaczy – odmładzania grzbietowej powierzchni dłoni. Przywraca objętość dokładnie w tych miejscach, które wcześniej były naturalnie wypełnione. Podaje się go głęboko pod skórę, a efekty widoczne są przez rok. To preparat szczególnie polecany osobom ze skłonnościami do alergii, ponieważ zawarte w nim mikrocząsteczki hydroksyapatytu wapnia występują naturalnie w organizmie, co sprawia, że jest on całkowicie biodegradowalny i bezpieczny w stosowaniu.

Równie skuteczny jest wypełniacz na bazie kwasu polimlekowego. Przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które nie oczekują natychmiastowego efektu wypełnienia zmarszczek, ale zależy im, aby rezultaty utrzymywały się dłużej i były bardziej naturalne. Wszyscy zauważą, że lepiej wyglądamy po zabiegu, ale na pewno nikt nie zareaguje hasłem: „O, coś się stało?”. Efekty utrzymują się do 2 lat.

Zabieg wypełniaczem – krok po kroku

  1. Wizyta medyczna – lekarz wypyta cię o oczekiwania, przeanalizuje twoją twarz pod kątem mimiki, asymetrii, układu i siły mięśni.
  2. Dzień przed zabiegiem unikaj alkoholu, leków przeciwzapalnych, np. aspiryny.
  3. Zabieg trwa ok. 30-40 min. i polega na iniekcji preparatu za pomocą cienkiej igły, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu zabieg jest prawie bezbolesny, możesz czuć lekkie rozpieranie związane z podawaniem preparatu pod skórę. Po wprowadzeniu preparatu lekarz delikatnie rozmasowuje i modeluje jego ułożenie. W trakcie możliwe jest także podanie botoksu.
  4. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia i drobne siniaki, które znikną w ciągu 3 dni. Da się je zamaskować makijażem. Pełny efekt zabiegu widać po ok. tygodniu. W przypadku podania preparatu na bazie hydroksypatytu wapnia lub kwasu polimlekowego efekty odmłodzenia pojawiają się stopniowo wraz z odbudową kolagenu.

Zobacz także: 3 najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 miesięcy temu
Jestem kosmetyczką z 10 letni doświadczeniem i próbowałam już zamawiać różne wypełniacze, ale najlepsze okazały sie te kwasy hialuronowe https://cosmed24.pl/kategoria-produktu/medycyna-estetyczna/bioformula-medycyna-estetyczna/wypelniacze/ Klientki są bardzo zadowolone jak i ja. pzdrawiam
/rok temu
w jakim gabinecie medycyny estetycznej w Łodzi wstrzyknąć wypełniacz Juvederm? Polećcie kogoś z doświadczenia, bo tych gabinetów jest na pęczki.
/rok temu
w jakim gabinecie medycyny estetycznej w Łodzi wstrzyknąć wypełniacz Juvederm? Polećcie kogoś z doświadczenia, bo tych gabinetów jest na pęczki.
POKAŻ KOMENTARZE (3)