Wrastające włoski

Pojawiają się kilka dni po depilacji i potrafią zniszczyć całą radość z gładkiej skóry… Zobacz jak poradzić sobie z problemem wrastających włosków.

Pojawiają się kilka dni po depilacji i potrafią zniszczyć całą radość z gładkiej skóry… Zobacz jak poradzić sobie z problemem wrastających włosków.

Wrastające włoski

depositphotos.com

Ratunku swędzi!
Objawy wrastających włosków są bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza jeśli problem dotyczy okolicy bikini. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia, małe krostki, opuchlizna a świąd staje się często nie do zniesienia. Problem jest bardziej powszechny niż myślisz i dotyczy praktycznie każdego rodzaju skóry – po prostu pod wpływem depilacji włoski nie potrafią przebić skóry i rosną w jej głębi powodując zapalenie, ból i swędzenie.
Dlaczego?
Wrastaniu włosków sprzyja wszelkie ocieranie – kołnierzyka na szyi u panów, majtek w kroczu czy nawet po prostu wskutek krzyżowania nóg. Problem może pojawić się zarówno po goleniu żyletką, jak i wyrywaniu włosków pincetą, woskowaniu czy używaniu depilatora.
Prewencja i leczenie

  • Zmniejszasz ryzyko stosując regularnie peelingi na obszarze depilowanym. Najlepiej jest złuszczać przed goleniem oraz dzień, dwa dni po; nigdy zaraz po samym zabiegu. Usuwając martwy naskórek pomagamy włoskom się przebić i likwidujemy problem…
  • W ramach profilaktyki pamiętaj też aby zawsze używać ostrych żyletek i golić tylko wilgotną skórę a użyciem specjalnego żelu do golenia. Golimy zawsze w kierunku rośnięcia włosków, robiąc jak najmniej pociągnięć i nie przywierając ostrza za bardzo do skóry. Po depilacji warto przyłożyć do skóry chłodny kompres.
  • Gdy masz już problem możesz masażem pomóc wrastającym włoskom pobudzając je z wielu stron. Najlepiej do tego peelingu użyć soli lub mieszanki cukru z oliwą. Masujemy w różne strony, zdecydowanie ale trąc za bardzo skóry.
  • Problemowi mogą pomóc również kosmetyki przeciwtrądzikowe oraz aspiryna, rozpuszczona w łyżce wody. Zawarte w nich substancje przeciwzapalne pomogą zwalczyć zaczerwienieni i ból jeśli będziesz aplikować je kilka razy dziennie.
  • Pomóc mogą również ciepłe kompresy na skórę, które rozpulchniają ją i pomagają włoskom się przebić. Zmocz ręcznik w ciepłej wodzie, odsącz i przyłóż do podrażnionej skóry na 10-15 minut.
  • Wreszcie, możesz też zabawić się w chirurga i pęsetą sama powyciągać włoski, które są widoczne pod skórą. Robimy to tylko i wyłącznie po ciepłym kompresie i tylko gdy końcówka włoska wystaje już ponad skórę – nigdy nie „dłubiemy” włosków, bo grozi to poważną infekcją i bliznami.
  • Jeśli problem jest szczególnie dotkliwy i dużych rozmiarów możesz udać do dermatologa, który przepisze maść ze sterydami, antybiotykiem lub retinoidami.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Najlepiej chyba jest sie zdecydować na laser. W dzisiejszych czasach depilacja laserowa jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Polecam w stolicy gabinet Elite w którym mozna wykonac miedzy innymi ten zabieg. A warto zrobić to jeszcze przed wiosną