POLECAMY

Włókna kolagenowe ulegają osłabieniu około 30. roku życia

To właśnie około 30. roku życia powstają pierwsze widoczne zmarszczki – kontur twarzy opada, a skóra wiotczeje. Wszystkiemu winne są procesy dojrzewania kolagenu, które wyraźnie słabną między 25. a 30. rokiem życia.

zmarszczki

Fot. Fotolia

Według specjalistów pomiędzy 25. a 30. rokiem życia u większości ludzi procesy dojrzewania kolagenu zaczynają zwalniać. Skóra traci swą elastyczność, a my możemy zaobserwować na niej pierwsze oznaki upływającego czasu. Opadający kontur twarzy, zwiotczała skóra i zmarszczki – to te mankamenty urody, które Polki poprawiają najchętniej.

Przyczyna zmarszczek: osłabione włókna kolagenowe

Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej, w której skład wchodzą głównie włókna kolagenowe, retikulinowe oraz włókna sprężyste. Z wiekiem niestety zmniejsza się biologiczna aktywność komórek organizmu i spowalnianiu ulegają procesy ich regeneracji. – "Najczęściej pacjentki skarżą się na to, że ich skóra straciła swoją sprężystość i rozciągliwość, stała się sucha i mało odżywiona" – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog w Klinice Urody Mona Lisa.

– "Dzieje się tak, ponieważ około trzydziestego roku życia włókna elastyny i kolagenu ulegają osłabieniu, a co za tym idzie zanikają gruczoły łojowe i potowe. Skóra staje się sucha, zwiotczała i pojawiają się widoczne zmarszczki" – dodaje.

Zobacz także: Brak zęba przyspiesza powstawanie zmarszczek

Od czego zależy szybkość starzenia się skóry?

Na procesy starzenia wpływa wiele czynników. Kluczową rolę odgrywają oczywiście uwarunkowania genetyczne, jednak nie jest to jedyna przyczyna.

Procesy starzenia skóry przyspieszają:

  • szkodliwe promieniowanie UV,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • niezdrowy tryb życia,
  • praca przy komputerze,
  • palenie papierosów,
  • alkohol,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Procesy starzeniowe przyspieszają także czynniki wewnętrzne, takie jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowa dieta oraz niedobór witamin. Pod wpływem tych niekorzystnych czynników w naszej skórze powstają wolne rodniki, powodujące destrukcję lipidów.

– "Obecność lipidów jest dla nas bardzo istotna, gdyż tworzą one w naskórku ochronę przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Brak lipidów zdecydowanie przyspiesza starzenie się skóry" – mówi Agnieszka Kowalczyk.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: Czy zabieg kwasem hialuronowym likwiduje zmarszczki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)