Walka z cellulitem – wywiad

Od czego należy uzależniać strategię walki z cellulitem? Czy można zwalczyć cellulit domowymi sposobami? Na jakie zabiegi specjalistyczne najlepiej się zdecydować? Na te pytania odpowiada dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej.
/ 06.03.2013 09:47
Cellulit - jak go pokonać?

Aneta Żuchowska: Czym jest cellulit?

Dr Marek Wasiluk: Cellulit to schorzenie, którego podłożem są zaburzenia mikrokrążenia w skórze. To przez nie zaburzany jest metabolizm komórkowy, tlen dostarczany jest do tkanek w bardzo małych ilościach, a tłuszcz i substancje przemiany materii, zamiast być eliminowane, zatrzymują się w organizmie. W efekcie, w skórze zaczynają pojawiać się obrzęki, komórki tłuszczowe powiększają się, a w ostateczności tkanki ulegają zwłóknieniu – tak ogólnie wygląda mechanizm powstawania cellulitu.

Dodatkowo czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się tego problemu są zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, niewłaściwe odżywianie się (zwłaszcza spożywanie posiłków z dużą zawartością cukrów), a także noszenie obcisłych ubrań i utrzymywanie nieprawidłowej postawy (np. chodzenie na szpilkach) – ogólnie doprowadzanie do sytuacji, w której uciskamy skórę.

A.Ż.: W jaki sposób leczy się cellulit?

M.W.: Istnieje kilka kierunków leczenia cellulitu. Aby skutecznie się go pozbyć, należy: poprawić ukrwienie skóry, doprowadzać do rozpuszczenia tłuszczu, wyregulować hormonalnie organizm, albo wyeliminować obrzęki. To w którym kierunku powinniśmy zadziałać, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i typu cellulitu. Osoba otyła powinna być przede wszystkim poddawana działaniom lipotycznym, natomiast osoba szczupła i mająca cellulit powinna prędzej poprawić ukrwienie skóry. Nie ma jednej dobrej metody leczenia, czasami należy zadziałać z jednym typem metod, innym razem trzeba połączyć działanie eliminujące kilka przyczyn powstawania cellulitu.

Dodatkowo cellulit może znajdować się na kilku różnych etapach rozwoju. W medycynie rozróżnia się cztery stadia cellulitu:

  • pierwszy – kiedy nie ma zmian widocznych gołym okiem, ale mikroskopowo dochodzi już do zastojów i wzrostu objętości tkanek,
  • drugi – w którym cellulit zaczyna być już widoczny przy złapaniu fałdu skórnego i oprócz zastoju wyraźne są zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej,
  • trzeci – gdzie zmiany są już widoczne przy pozycji stojącej i wyczuwalne są drobne grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej, poza tym mikroskopowo widać już pojawiają się elementy zwłóknienia,
  • czwarty – widać, że nierówności są bardzo nasilone, wyczuwalne są wyraźne guzowate stwardnienia, a mikroskopowo zaobserwowana jest zaawansowana degradacja tkanki łącznej

Najważniejsze w eliminacji celliulitu jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Pierwszy i drugi stopień schorzenia można w miarę prosto wyeliminować, trzeci stopień jest już ciężki do usunięcia, natomiast cellulit znajdujący się w czwartym stopniu rozwoju jest praktycznie nie do wyleczenia.

Zobacz także: Jak ograniczyć powstawanie cellulitu?

A.Ż.: Czy zakup kosmetyków antycellulitowych ma sens?

M.W.: Profilaktyka to podstawa. Aby ustrzec się pomarańczowej skórki lub niwelować jej pierwsze objawy, trzeba zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze, ale przede wszystkim eliminującą cukry, tłuszcze oraz używki. Należy również zwiększyć aktywność fizyczną, a także zrezygnować z noszenia obcisłych ubrań oraz ograniczyć chodzenie w butach na wysokim obcasie.

W domowym zaciszu możemy robić masaże, a także brać prysznic na przemian zimną i ciepłą wodą. Natomiast trzeba ograniczyć branie gorących kąpieli w wannie.

Kobiety powszechne stosują kosmetyki antycellulitowe – balsamy, kremy, żele. Niestety substancje w nich zawarte, nawet jeśli mają działanie niwelujące cellulit, praktycznie w ogóle nie przenikają w głąb tkanki, a więc nie działają. Jeśli stosowanie kremu antycellitowego dało jakiś efekt, to najprędzej jest on spowodowany masażem, który był wykonywany przy okazji nakładania kosmetyku.

A.Ż.: Jakie zabiegi antycellulitowe są skuteczne?

W zależności od tego, który czynnik powstawania cellulitu chcemy zniwelować, można stosować różne zabiegi medycyny estetycznej.

I tak, aby rozpuścić tłuszcz, można wykonać mezoterapię substancjami takimi jak: L-karnityna lub kofeina. Zadziała również kawitacja ultradźwiękowa, lipoliza, liposukcja, a także zimny laser.

Działanie przeciwobrzękowe mają różnego rodzaju masaże i drenaż limfatyczny. Można, więc stosować endermologię, która jest mechanicznym, podciśnieniowym masażem wykonywanym za pomocą specjalnych rolek. Zadziała także mezoterapia odpowiednimi substancjami przeciwobrzękowymi.

Zabiegi poprawiające ukrwienie to ponownie masaże, endermologia i mezoterapia z użyciem środków na bazie kofeiny, teofiliny i aminofiliny. Zadziała również radiofrekwencja i światłoterapia (dobroczynne działanie podczerwieni), które podgrzewając tkankę spowodują zwiększenie metabolizmu. Warto również zastosować krioterapię i karboksyterapię. Ta ostatnia po­le­ga na pod­skór­nym po­da­wa­niu od­po­wied­nich dawek dwu­tlen­ku węgla, który na­tu­ral­nie wy­stę­pu­je w na­szym or­ga­ni­zmie. Wpro­wa­dzo­ny dwu­tle­nek węgla wpły­wa przede wszyst­kim na roz­sze­rze­nie na­czyń krwio­no­śnych zwięk­sza­jąc ukrwie­nie tka­nek, a tym samym ich utle­no­wa­nie. Zwięk­szo­ny prze­pływ krwi pro­wa­dzi do przy­wró­ce­nia pra­wi­dło­wej struk­tu­ry tkan­ce.

Aby wyeliminować czynnik hormonalny nie pozostaje nam nic innego jak wyregulować ich stan jeśli jest on zaburzony i zrezygnować z tabletek hormonalnych.

Polecamy: Rozstępy - skuteczne metody usuwania

Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej, lekarz stomatolog, audytor standardów ISO. Specjalista w dziedzinie laseroterapii. Jako pierwszy w Polsce wprowadził do praktyki wykonywanie zabiegów estetycznych nowej generacji laserem frakcyjnym CO2 More-Xel scanning, nowatorskie protokoły zabiegowe laserem bromkowo-miedziowym oraz urządzeniem frakcyjnej RF mikroigłowej Secret. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Od 2008 roku współpracuje z Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będąc wykładowcą na podyplomowych studiach. Jest współwłaścicielem warszawskiej Kliniki Zdrowia Triclinium, która powstała z chęci stworzenia miejsca zajmującego się kompleksowo problemami estetycznymi. Jest też autorem eksperckiego bloga „Medycyna estetyczna bez tajemnic”  –  www.marekwasiluk.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/03.04.2013 22:17
Polecam kuracje suplementem Noble Health Grape Seed Extract. Ja własnie po 3mc przyjmowania widziałam rewelacyjne efekty na swojej skórze, i mój cellulit po prostu zniknął.
/11.03.2013 08:29
Skoro cellulit ma tak wiele kobiet to może jednak nie jest to wada? jak myslicie? Może należy zacząć "walkę" od innej strony? Np tak: http://twojezwyciestwo.wordpress.com/2013/01/28/apel/
/11.03.2013 08:17
Co za nie fart ja te wszystkie rzeczy właśnie robię:( Ale jak nie nosić obcasów.