POLECAMY

W jaki sposób powstaje cellulit?

Najlepszą metodą określenia stadium cellulitu są własne obserwacje samej pacjentki. Rozpoczynające się pogłębianie któregoś ze stadiów lub przejście na wyższe stadium jest swoistym sygnałem alarmowym, który nakazuje rozpoczęcie zwiększonej troski o skórę.
W jaki sposób powstaje cellulit?

W zależności od wyglądu skóry zaatakowanej cellulitem, stan ten można podzielić na cztery stadia zaawansowania. Każdy z nich wymaga nieco innego postępowania terapeutycznego i podejścia pielęgnacyjnego. W poszczególnych stadiach mają miejsca różne procesy, które znacznie odbiegają od fizjologii i prawidłowej anatomii narządów i tkanek. Niektórzy autorzy określają „stadium zerowe” choroby, określające skalę porównawczą dla kolejnych stadiów.

Stadium pierwsze

Zmiany w komórkach zachodzą wtedy na poziomie komórkowym (nie są jeszcze widoczne gołym okiem, można je dostrzec jedynie za pomocą mikroskopu elektronowego). Komórki są wtedy nabrzmiałe na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu drobnych naczyń krwionośnych. Jest to znak złego odżywienia komórek – dostają one za mało tlenów i innych niezbędnych składników. Pomiędzy komórkami pojawia się woda, zaczynają się łączyć ze sobą, by polepszyć swoją sytuację metaboliczną. Dochodzi wtedy też do początkowej degradacji włókien, z których zbudowana jest skóra. Powoduje to jej zwiększoną podatność na odkształcenia na skutek przylegania zwiększonej ilości komórek. W tym stadium odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i domowe zabiegi miejscowe są w stanie zapobiec uwidocznieniu się cellulitu.

Zobacz też: Ultradźwięki kontra cellulit

Stadium drugie

Postępująca degradacja włókien kolagenowych oraz zaburzona funkcja ścian naczyń krwionośnych powoduje kontynuację procesu tworzenia się cellulitu. Skóra w każdej pozycji ciała nie jest zdeformowana, dopiero po uciśnięciu fałdu skóry zaczynają być widoczne pojedyncze wybrzuszenia i grudki. W tym miejscu należy zastosować już profesjonalne techniki walki z „pomarańczową skórką” – masaże i zabiegi w salonach kosmetycznych.

Stadium trzecie

Brak prawidłowego odżywienia skóry właściwej, dalsze grupowanie się komórek tłuszczowych oraz spychanie komórek bliżej skóry poprzez obrzęk wywołany wodą pozakomórkową – to zjawiska zachodzące w trzecim stadium cellulitu. Nierówności na skórze są już widoczne bez konieczności uciśnięcia fałdu skórnego. Tutaj lekarstwem są regularne zabiegi, przeprowadzane w profesjonalny sposób oraz drenaże limfatyczne.

Czytaj też: Na cellulit - zimna woda

Stadium czwarte

To ostatnie stadium formowania się cellulitu. Jest on widoczny w każdej pozycji ciała. Zmiany są już dobrze utrwalone. Skóra nad zmianami jest pozbawiona jędrności i elastyczności. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bardzo nieprzyjemne doznania, dochodzące nawet do bólu. To stadium wymaga interwencji lekarskiej oraz badań w kierunku zaburzeń hormonalnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)