POLECAMY

W jaki sposób działa masaż?

Wpływ masażu na nasz organizm możemy podzielić na: działanie lokalne – miejscowe i działanie ogólne. Działanie lokalne wynika z bezpośredniego wpływu na masowane miejsce, a działanie ogólne ma charakter odruchowy na narządy wewnętrzne i poszczególne układy: krążenia, nerwowy, hormonalny.
W jaki sposób działa masaż?

Wpływ masażu na układ krążenia są potwierdzona trzema obecnie obowiązującymi teoriami – hormonalną, odruchową, mechaniczną

Teoria hormonalna

Teoria hormonalna mówi o tym, że na skutek mechanicznego oddziaływania na ciało z tkanek wydziela się duża ilość histaminy. Substancja ta ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Pośrednio wpływa również na rdzeń nadnerczy stymulując go do wydzielania adrenaliny. Adrenalina z kolei zwęża naczynia krwionośne. Ta następująca po sobie stymulacja przeciwnie działających substancji ma swoje widoczne skutki. Otóż histamina rozszerzając naczynia krwionośne – obniża ciśnienie w pierwszej fazie masażu, a adrenalina – mając przeciwne właściwości – obniża je około 20 min. od rozpoczęcia masażu.

Teoria odruchowa i mechaniczna

Teoria odruchowa mówi o odruchowym wzroście ciśnienia systemowego w reakcji na spadek ciśnienia krwi w masowanej części ciała. Natomiast teoria mechaniczna powstała opierając się na dwóch przesłankach – mechanicznym przepychaniu krwi i na wytwarzaniu próżni w naczyniach. Te dwa mechanizmy tłumaczą przyspieszony przepływ krwi w masowanej części ciała. Wytwarzana próżnia zasysa krew z dalszych części ciała np. z palców, dłoni, przedramion do bliższych partii: ramion, barków a stąd krew jest przesuwana jest do serca.
Zmiany miejscowe mają charakter odczynowy. Odczyn miejscowy zależy m.in. od siły przyłożenia, czasu trwania masażu i właściwości tkanek. W celu uzyskania odczynu konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii. Najmniejszy zauważalny odczyn nosi nazwę progowego. Natomiast przekroczenie tzw. wartości progowej tolerancji tkanki, skutkuje jej uszkodzeniem.

Wpływ masażu na organizm

O dobroczynnym wpływie masażu można mówić długo. W skrócie poniżej zostaną omówione najważniejsze jego skutki zaczynając od skóry, a kończąc na układzie pokarmowym.
Mechaniczny ucisk powoduje lokalny wzrost temperatury skóry (nawet o 1,5 stopni C). Przez to masaż zwiększa przepływu krwi w naczyniach włosowatych skóry, dzięki czemu skóra łatwiej oczyszcza się z produktów przemiany materii. Lepszy przepływ oznacza również lepsze odżywianie poszczególnych jej warstw, poza tym mechaniczne pocieranie usuwa zrogowaciały naskórek przez co otwierają się pory i skóra lepiej oddycha.

Polecamy: Co to jest refleksologia?

Masaż pomaga również przyspieszać procesy kostnienia. Przez poprawę warunków odżywczych chrząstek stawowych lepiej je odżywia i zapobiega procesom zwyrodnieniowym. Jeżeli chodzi o tkankę mięśniową to masaż poprawiając ukrwienie mięśnia, obniża jego napięcia, poprawia elastyczność i jędrność, zwiększa także wytrzymałość mięśnia. Poza tym masaż przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym poprzez eliminację kwasu mlekowego.

Układ oddechowy

Wpływ masażu na układ oddechowy można podzielić na pośredni – poprzez układ krążenia i bezpośredni, na który składa się m.in.: zwiększenie pojemności płuc i objętości klatki piersiowej poprzez rozluźnienie mięśni oddechowych. Mówiąc o wpływie na układ krążenia należy wspomnieć o zmianach ciśnienia i przyspieszeniu akcji serca, Dzięki zwiększeniu rzutu serca jego praca staje się bardziej wydajna. Dzięki sprawniejszej cyrkulacji krwi wymiana gazowa oraz usuwanie metabolitów staja się sprawniejsze.

Układ pokarmowy

Masaż oddziałuje także na układ pokarmowy – bezpośredni masaż powłok brzucha na przemian zwiększa i zmniejsza napięcia odpowiednich mięśni. Pomaga to zatem w przesuwaniu mas kałowych, poza tym zwiększa wydzielanie soków trawiennych wspomagając trawienie.Działanie masażu jak widać nie jest tylko ograniczone do miejsca masowanego. Korzystając z masażu regularnie poprawiamy kondycję całego ciała jak również swojej psychiki. Nie ma lepszej metody na rozluźnienie i odprężenie po ciężkim dniu pracy.

Przeczytaj też: Jakie korzyści wynikają z fitnessu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Masaż wpływa pozytywnie na cały organizm. Ale co ciekawsze oddziałuje korzystnie również na samopoczucie. Takie rzeczy przynajmniej słyszałam. Ale jakoś nigdy się nie skusiłam. Jednak po przeczytaniu kolejnego artykułu na naturalno.pl nie wytrzymałam i zapisałam się na wizytę w salonie masażu. Już niedługo się okaże czy to co wiem o masażu to prawda. Mam nadzieję, że tak! Nie mogę się doczekać :)