makijaż, usta, makijaż ust, szminka, błyszczyk

Usta – zmysłowe piękno

Przetrząsając nerwowo, kilkakrotnie w ciągu dnia, nasze torebki w poszukiwaniu pomadki, półświadomie wyczuwamy, jak zmysłowy wymiar ma czynność malowania ust i jak duże jest jej znaczenie dla naszego wyglądu.
/ 27.08.2010 12:05
makijaż, usta, makijaż ust, szminka, błyszczyk
Obecność czerwieni wargowej jest charakterystyczna dla naszego gatunku, wyselekcjonowana w doborze naturalnym, nie tyle jako cecha niezbędna do przetrwania, ale jako element podnoszący atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Usta wyrażają nasze emocje, biorą udział w artykulacji mowy, ale również z ich mimiki możemy odczytać wiele o naszym rozmówcy. Wykrzywione w podkówkę usta małego dziecka chwytają za serce, zaciśnięte w złości usta budzą niechęć i niepokój, pogodnie uśmiechnięte rodzą sympatię, a ich ponętny kształt kusić może do pocałunku, tak charakterystycznej dla człowieka formy wyrażania uczuć.

Usta, aby były atrakcyjne, muszą być zadbane.
To okolica szczególnie delikatna i wrażliwa, wymaga ochrony przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych: wiatrem, mrozem, intensywnym promieniowaniem słonecznym, dlatego pakując walizki przed podróżą pamiętajmy, by wrzucić do nich pomadki ochronne z wysokim filtrem anty-UV, nie tylko latem, ale także przed wyjazdem na narty. Okolica ust wymaga intensywnego nawilżania, nadmiernie przesuszona skóra szybciej się starzeje. Procesy starzenia dość wyraźnie zaznaczają się w tej części twarzy. Skóra ust traci jędrność, zanika tkanka podskórna, pojawiają się zmarszczki mimiczne, zmniejsza się objętość ust, zaciera ich kontur, czerwień wargowa staje się bledsza. Wszystkie te procesy przyspiesza palenie papierosów, nie na darmo pionowe zmarszczki mimiczne wokół ust nazywane są „zmarszczkami palacza”. Nie jesteśmy wobec tych zmian całkowicie bezradni, można im zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację, częściowo skorygować umiejętnym makijażem. Jednak najlepsze efekty uzyskujemy stosując bardziej inwazyjne zabiegi medyczne. Doskonale do korekcji ust i ich okolic nadają się wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Można za ich pomocą korygować kształt ust, zwiększać ich objętość, wygładzać zmarszczki, często łącząc to z zastosowaniem toksyny botulinowej, czy makijażu permanentnego. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszego organizmu, związkiem bardzo silnie wiążącym wodę, ubywa go z wiekiem, stąd jego zastosowanie daje także efekt nawilżenia i odmłodzenia skóry.

Służy on jednak nie tylko do korekcji zmian powstałych w wyniku procesów starzenia. Nasz wygląd podlega modzie, obecnie za piękne uznawane są usta duże, wyraziste. Nie każdego z nas natura obdarzyła takim wyglądem, część osób ma zbyt wąskie wargi, co może nadawać ich twarzy nieprawdziwy i niechciany wyraz zaciętości, często zdarza się, że górna warga jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do dolnej. Wszystkie te uchybienia korygować można za pomocą wypełniaczy, pamiętając jednak, że na wygląd tej okolicy wpływ mają także wady zgryzu. Korekcja ust dla pełnego efektu musi być czasem poprzedzona leczeniem ortodontycznym.

Kwas hialuronowy jest wypełniaczem nietrwałym, tzn. ulega stopniowemu wchłonięciu przez tkanki i z czasem konieczne jest wykonanie ponownego zabiegu. Producenci prześcigają się w zastosowaniu nowych technologii by przedłużyć efekt działania tych preparatów i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę ich zastosowania. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej okolicy nowoczesne preparaty stabilizowane, jednofazowe. Mimo wszystko fakt, że kwas hialuronowy jest preparatem wchłanialnym, jest w ostatecznym rozrachunku jego zaletą. Anatomia naszej twarzy z czasem ulega zmianie, stały preparat raz wstrzyknięty, pozostaje w miejscu podania i nie podąża za zmianami rysów twarzy, szczególnie ważne jest to dla osób młodych i planujących w przyszłości zabiegi chirurgiczne, np. lifting skóry twarzy. Część z tych preparatów, określanych czasem jako tzw. półstałe ulega częściowemu wchłonięciu, niemniej ich podanie wiąże się mimo wszystko z większym ryzykiem reakcji niepożądanych, np. tworzenia tzw. ziarniniaków czyli podskórnych guzków.

Kwas hialuronowy jest używany w medycynie estetycznej już od wielu lat, co oznacza, że dobrze sprawdza się w tym zastosowaniu. Ryzyko powikłań przy jego użyciu jest stosunkowo małe, powikłania te, nawet jeśli się pojawią, są zazwyczaj przemijające, chociażby z racji tego, że jego działanie nie jest trwałe, ale także dlatego, że substancja chemiczna w nim zawarta jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Niewielka jest także lista przeciwwskazań do jego użycia. Tradycyjnie już unikamy, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne, podawania leków w okresie ciąży i laktacji. Należy zachować dużą ostrożność u osób z chorobami o charakterze autoimmunologicznym, w przypadku chorób związanych z zaburzeniami odporności, chorób wywołanych przez paciorkowce, u osób z zaburzeniami krzepnięcia, w przypadku skłonności do tworzenia blizn przerosłych i bliznowców. Nie powinno się stosować preparatu na obszarze zajętym przez miejscowe zmiany o  charakterze zapalnym i ropnym. W przypadku nawracającej opryszczki ważne jest zastosowanie profilaktycznie odpowiednich leków przeciwwirusowych. Medycyna estetyczna jak widzimy daje nam szansę poprawy naszego wyglądu i tym samym samopoczucia. Efekt jaki chcielibyśmy uzyskać jest oczywiście także kwestią gustu i również mody. Pamiętać jednak musimy, że usta są ważnym, ale jednak tylko elementem naszej urody i muszą współgrać z całością naszego wizerunku, a nie „żyć własnym życiem”. Niemniej gdyby zdarzyło się nam przesadzić lub gdyby minęła moda na duże usta, na pociechę pozostaje nam fakt, że do tego czasu kwas hialuronowy zdąży się wchłonąć.


Autor: Daria Strzelecka-Węklar - doktor medycyny, lekarz medycyny estetycznej, specjalista chirurg, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu i Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, członek Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prowadzi praktykę lekarską w Poznaniu, telefon kontaktowy 0602307988.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)