Usta i skóra wokół - odmładzanie i poprawianie kształtu

Czy skórę ust i wokół ust można odmłodzić? Czy kształt warg zmieniający się z wiekiem można poprawić? Poznaj tajemnice pielęgnacji ust i skóry wokół nich! W renomowanej warszawskiej Lecznicy Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging Melitus miałyśmy okazję uczestniczyć w "Warsztatach Piękna z doktor Marią Noszczyk". Co powinnyśmy wiedzieć o swoich ustach niezależnie od wieku?
/ 06.07.2012 11:39

Usta i oczy to dwa podstawowe elementy twarzy, na które każdy zwraca uwagę. O ile postępowanie w okolicy oczu jest trudne i nie zawsze wystarczająco skuteczne, tak okolica ust i sama czerwień daje kosmetologii ogromne możliwości. Doktor Maria Noszczyk, jedna z najlepszych dermatologów estetycznych w Polsce, opowiedziała o różnych metodach pielęgnacji i poprawy wizerunku ust u osób w każdym wieku.

Zobacz też: Trądzik wieku dojrzałego - jak się go pozbyć?

O wyglądzie ust decyduje ich kształt, wielkość i proporcje względem całej twarzy. Poza samą czerwienią (śluzówka), usta zbudowane są z okolicy białej, czyli skóry nad mięśniem okrężnym ust. Obie części warg z wiekiem zmieniają się. To znacząco wpływa na wygląd twarzy, lecz mało kto przyglądając się w lustrze zwraca na to uwagę. Zmarszczki wokół ust, a także zanik i zmniejszenie czerwieni powodują, że twarz zmienia wyraz, staje się bardziej zacięta i "złośliwa". Poprawa rysunku ust, a przez to wyrazu całej twarzy, daje bardzo satysfakcjonujące efekty.

Dr Noszczyk, Katarzyna Skrzynecka

Dr Maria Noszczyk i Katarzyna Skrzynecka, "Warsztaty Piękna - Usta", Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Eging Melitus w Warszawie

Jeśli masz pytanie do naszego eksperta dr Marii Noszczyk dotyczące dermatologii i medycyny estetycznej, kosmetologii i medycznych metod przeciwstarzeniowych napisz do nas na adres: lifestyle@next.pl. Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi na wybrane pytania. Pamiętaj, że porada wirtualna nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Zobacz też: Wrażliwa skóra – jak ją rozpoznać?

Jedną z częstszych metod służących odmłodzeniu i poprawieniu okolicy ust jest zastosowanie wypełnienia. Dobry wypełniacz naprawia większość zmian, które pojawiły się w tej okolicy wraz z wiekiem. Można nim skorygować rysunek warg, pojędrnić i odświeżyć czerwień, a także całą okolicę ust wraz z opadającymi kącikami i zmarszczkami wokół. Czasem, dla przywrócenia dawnego rysunku ust, warto  zastosować wypełnienie również w fałdy nosowo-wargowe lub policzki.

Zobacz też: Demakijaż dostosowany do typu skóry

Dlaczego zabiegi odmładzania i powiększania ust mają tak złą renomę? Ponieważ pacjentki bardzo szybko uzależniają się od takich zabiegów i mimo, że usta są już bardzo duże, nie widzą tego i nadal usiłują je powiększać. W przypadku odmowy, idą do następnej kliniki, w której zostanie wykonany zabieg. Jeśli jednak zabieg jest wykonywany profesjonalnie i z zachowaniem zdrowego rozsądku, usta powinny wyglądać naturalnie i odmładzać twarz.

Wypełnienia służą także do „zwykłego” powiększania i korygowania kształtu ust, u osób w każdym wieku. Dr Maria Noszczyk podkreśliła, że najbezpieczniejszym i najlepszym materiałem wypełniającym jest od lat kwas hialuronowy. Daje najlepsze efekty i i praktycznie nie daje powikłań, czego nie da się powiedzieć o innych materiałach, tzw. stałych lub półstałych wypełnieniach. Bezpiecznym materiałem jest również własny tłuszcz, ale w tym przypadku należy pamiętać, że jest to wypełnienie raczej mało subtelne (polecane do dużych korekt), poza tym organizm szybko wchłonie taki materiał i po jakimś czasie zabieg trzeba powtarzać. W przypadku zmarszczek mimicznych wokół ust, czasem stosuje się również botulinę w celu delikatnego ograniczenia mimiki.

Zobacz też: Piękna twarz od A do Z - poradnik

Bardzo "zaprasowane", kilkuletnie zmarszczki strukturalne mogą stanowić dla tradycyjnych wypełnień problem trudny do pokonania. Do tej pory w takich przypadkach jedyną pomoc mogły dać zabiegi abrazji laserowej lub mechanicznej (głęboka dermabrazja). Tego typu zabiegi wymagają jednak dłuższej rekonwalescencji, obarczone są pewnym ryzykiem i wykonywane są dość rzadko. Nowatorskim rozwiązaniem są zabiegi termoliftingu frakcyjnego urządzeniem Infini, które emituje stymulującą falę radiową.

W odróżnieniu do wcześniejszych urządzeń wykorzystujących tę technologię, bodziec nie jest emitowany przez powłoki skórne, lecz wewnątrz skóry poprzez system igiełek wnikających na głębokość 0,5-4 mm. Inaczej niż w przypadku brutalnej dermabrazji, gojenie jest szybkie i zwykle nie jest potrzebna rekonwalescencja w domu. Zabiegi Infini dają możliwość wygładzania zmarszczek strukturalnych i usuwania innych cech fotostarzenia skóry np. drobnych przebarwień. Sprawdzają się również przy problemie rozszerzonych porów skóry, czy jej wiotczenia. Zabiegi termoliftingu metodą Infini znacząco poprawiają napięcie skóry wokół ust i na całej twarzy.