Ewa Kaniowska, dermatolog

Umiejętnie pobudzić skórę - a zregeneruje się sama

Rozmowa z Ewą Kaniowską, specjalistą dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls
/ 20.10.2008 11:03
Ewa Kaniowska, dermatolog
- Wróciliśmy z wakacji chwaląc się piękną opalenizną - ale dziś jest październik i skóra zdążyła już stracić ładny wygląd. Po lecie przybyło zmarszczek, pojawiły się przebarwienia, a ślady po trądziku wyglądają gorzej niż zwykle. Czy można odzyskać utraconą urodę?
Ewa Kaniowska:
Nowoczesna dermatologia oferuje znakomite możliwości intensywnej regeneracji skóry. Przy wspomnianych przez Panią problemach świetne wyniki daje np. łączenie zabiegów Thermage z nową metodą punktowej fototermolizy laserowej, tzw. „metodą mozaikową”. Dzięki temu, oczywiście zależnie od reakcji skóry, można w ciągu jednego zabiegu i zregenerować skórę, i np. pozbyć się przebarwień.

- Jak działają obydwie te metody?
Ewa Kaniowska:
Thermage, alternatywa dla osób, które nie chcą skorzystać z zabiegów chirurgii plastycznej, poprzez nagrzanie tkanek za pomocą fal radiowych do temperatury 60 st. C uruchamia proces długotrwałej regeneracji skóry, dzięki czemu następuje lifting twarzy i powiek. Natomiast punktowa termoliza laserem Mosaic, zwana metodą wyspową, polega na laserowych mikronakłuciach skóry do głębokości maksymalnie 1 mm. Ciepło z tych mikrouszkodzeń stymuluje sąsiednie obszary i pobudza ich intensywną regenerację. Świetne efekty osiąga się szczególnie przy leczeniu blizn, również potrądzikowych, ale i przy usuwaniu przebarwień, zwiotczeń, teleangiektazji, czyli tzw. pajączków. Jest to zarazem znakomita metoda eliminacji zmarszczek i przywracania sprężystości skóry.

- W czym punktowa termoliza laserowa jest lepsza od dotychczasowych metod usuwania blizn?
Ewa Kaniowska:
Przede wszystkim w tym, że najnowsze lasery nie wyłączają z życia. Zupełnie inaczej niż to było z laserami ablacyjnymi, np. laserami CO2, kiedy po zabiegu twarz goiła się miesiąc a intensywny rumień utrzymywał się do pół roku. Tutaj zamiast poparzonej skóry mamy tylko mikrowysepki uszkodzeń, praktycznie niewidoczne, a skóra po paru dniach wraca do normy. Przy tym nie trzeba rezygnować ze zwykłych codziennych czynności, jak mycie, makijaż, golenie. Zabieg  przeprowadza się  w znieczuleniu miejscowym za pomocą maści EMLA, co czyni go bezbolesnym, po zabiegu schładza się skórę.


- Czyli dermatologia estetyczna podąża za ogólną tendencją w medycynie: jak najmniej inwazyjności, jak najwięcej naturalności.
Ewa Kaniowska:
Skuteczność metody mozaikowej wynika właśnie z wykorzystania naturalnego mechanizmu fizjologicznego! Wiadomo - skóra skaleczona goi się. Laserowe mikrouszkodzenia uruchamiają głęboko w skórze procesy naprawcze, inicjują proces syntezy kolagenu, nie uszkadzając przy tym naskórka. Mikrooparzenie, o średnicy maksymalnie 0,3 mm, praktycznie niewidoczne, pobudza obszar wokół siebie do intensywnej regeneracji. Cenną zaletą tej metody jest i to, że lekarz może indywidualnie ustawiać parametry zabiegu - energię i gęstość impulsów laserowych. Skóra pacjenta reaguje rozmaicie, nawet z zabiegu na zabieg, zadaniem lekarza jest więc przewidywanie reakcji skóry i takie manewrowanie tymi parametrami, aby osiągnąć pożądany rezultat jak najmniejszą ilością zabiegów. Wtedy zamiast czterech czy pięciu wystarczy przeprowadzić ich dwa bądź trzy.

- Czego możemy się spodziewać już po zabiegu?
Ewa Kaniowska:
Przez parę godzin może się utrzymywać uczucie ciepła, do trzech dni - rumień i delikatny obrzęk. Skóra brązowieje, jak po opalaniu, w ciągu tygodnia dyskretnie złuszcza się - jest to naturalny proces i nie należy się nim niepokoić. W tym okresie należy stosować preparaty nawilżające. Po zabiegu trzeba unikać słońca i stosować wysokie filtry. Przy zastosowaniu tego lasera nie musi być spełniony warunek, że skóra nie może być opalona.

- Przy jakich problemach metoda ta daje najlepsze rezultaty?
Ewa Kaniowska:
Uważam, że nie było dotąd nic równie skutecznego do usuwania blizn potrądzikowych. Przedtem ich pozbycie się było nieomal niemożliwością - dziś można to osiągnąć bezinwazyjnie a ilość zabiegów związana jest z głębokością blizny i możliwością regeneracji skóry. Rezultaty są fantastyczne! Metodą tą genialnie koryguje się wszelkiego rodzaju blizny, nie tylko potrądzikowe, ale również rozstępy, blizny przerosłe, blizny oparzeniowe, powypadkowe, a także może być stosowana na keloidy.

- A ktoś, kto chciałby po prostu odzyskać młodszy wygląd, utracony wskutek zamiłowania do wylegiwania się na plaży?
Ewa Kaniowska:
Efekty metody mozaikowej tutaj również są rewelacyjne. Szczególnie przy zwiotczałej skórze z przebarwieniami, ponieważ metoda ta pobudza regenerację skóry, a jednocześnie usuwa przebarwienia. My stosujemy ją w takiej roli przede wszystkim na dłonie oraz na szyję i dekolt.