Trzy sposoby na pozbycie się piegów i przebarwień

Jak się pozbyć przebarwień na skórze? Specjaliści polecają trzy zabiegi: Cryolift 3, peeling chemiczny i laseroterapię Nd:Yag. Na czym polegają i i le kosztują? Jak usunąć przebarwienia domowymi sposobami?
/ 23.08.2013 11:09

Domowe sposoby na przebarwienia

Lato bardziej niż inne pory roku sprzyja pojawianiu się na twarzy przebarwień, piegów i plam. Tzw. keratoza posłoneczna jest efektem wzmożonej produkcji melaniny, która gromadzi się pod naskórkiem lub w skórze właściwej, przyjmując postać jasno- lub ciemnobrązowych plam. Mogą one mieć postać niewielkich piegów na twarzy, szyi, ramionach i dekolcie lub plam soczewicowatych – nieregularnych, brązowych przebarwień – takich samych, jakie widzimy na dłoniach osób starszych.  

Przebarwienia niewielkie i znajdujące się tuż pod naskórkiem jesteśmy w stanie usunąć domowymi kuracjami, stosując np. maseczkę z ogórka lub cytryny. Pomocne będą także kremy rozjaśniające, serum, kosmetyki punktowe lub maseczki rozjaśniające. Produkty te zawierają substancje usuwające martwy naskórek i rozjaśniające cerę. Dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające kwasy migdałowy lub glikolowy bądź wyciągi roślinne, np. z papainy, ogórka lub bromelaina – radzi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Body Care Clinic w Katowicach.

Po pomoc do gabinetu?

Z pomocą przychodzi także medycyna estetyczna. Płytko położone przebarwienia usuniemy dziś w gabinetach przy pomocy peelingów medycznych, te głębiej zlokalizowane lub bardziej rozległe zlikwidujemy z kolei przy pomocy zabiegu zamrażania przebarwień lub laseroterapii.

Peeling medyczny jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i zaleca się go osobom u których pojawiły się na skórze niewielkie zmiany i plamy.

 – Zabieg jest prosty i bezbolesny, polega na miejscowej aplikacji odpowiedniego preparatu chemicznego, np. Dermamelanu lub EasTCA 35%. Powoduje on kontrolowane złuszczenie się i ścieńczenie skóry, a także zamknięcie porów. Dzięki preparatowi usuwane są nie tylko płytko położone przebarwienia, np. piegi i plamy posłoneczne, poprawie i ujednoliceniu ulega także kolor całej skóry oraz jej faktura – mówi Katarzyna Łukasik-Fąferko.

W tym zabiegu mamy do wyboru peelingi powierzchowne (złuszczające jedynie warstwę naskórka), peelingi średnio-głębokie (usuwające naskórek i górną warstwę skóry siateczkowatej), a także peelingi głębokie (usuwające naskórek i docierające do skóry właściwej). Głębiej zlokalizowane przebarwienia znajdujące się w skórze właściwej zaleca się usuwać laserem Nd:Yag.

Zobacz też: Jak pozbyć się blizn na skórze?

Laserem w piegi i plamy

Tzw. laser neodymowo-yagowy redukuje przebarwienia dzięki pulsującej wiązce promieniowania podczerwieni skierowanej bezpośrednio na obszar skóry, na którym pojawiły się plamy. Dzięki światłu barwnik umiejscowiony w skórze ulega podgrzaniu a następnie rozbiciu. Rozbity pigment pochłonięty zostaje przez makrofagi, a pozostałości przesuwają się ku powierzchni naskórka.

Zabieg powtarza się co 6-8 tygodni aż do całkowitego usunięcia zmiany. Liczba zabiegów zależy od intensywności koloru przebarwienia, rozmiaru, typu barwnika, głębokości zmiany, a także indywidualnej reakcji na laser.

– Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Miejsce, w które skierowana została wiązka lasera, jest najpierw białe, później zmienia kolor na czerwony. Może pojawić się niewielki obrzęk, który ustępuje samoistnie po 2-3 dniach. Jego pojawienie się jest także sygnałem, że zmiana została prawidłowo trafiona wiązką lasera i następuje jej redukcja – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Terapia światłem

Skutecznym rozwiązaniem jest także fototerapia, np. z zastosowaniem urządzenia Cryolift 3. Zabieg łączy w sobie terapię światem LED, liftingujące działanie zimna, dzięki któremu usuniemy także inne oznaki kerartozy posłonecznej, np. zmarszczki lub pajączki naczyniowe oraz nowoczesne kosmetyki zawierające wyciągi komórkowe z kawioru łososia. 

Sam zabieg jest dwuetapowy i składa się z krioterapii, podczas której skóra twarzy poddawana jest szokowi termicznemu (dzięki temu pobudzone zostaje mikrokrążenie oraz dotlenione zostają komórki, łatwiej w głąb skóry wnikają także substancje odżywcze) i lumioterapii z wykorzystaniem światła LED.

– Połączenie tych dwóch etapów pozwala na intensywne odżywienie skóry, usuwa przebarwienia, likwiduje powakacyjne problemy ze skórą. Zabieg może być łączony także z innymi, np. mezoterapią lub peelingiem chemicznym – mówi Łukasik-Fąferko.

Ile to kosztuje?

  • Cryolift 3: 420 zł (zabieg na twarz + szyję + dekolt);
  • peeling chemiczny: od 100 do 1800 zł w zależności od stosowanego preparatu;
  • laseroterapia Nd:Yag: od 1200 za zabieg na twarz do 2000 zł za zabieg twarz + dekolt + szyja).

Zobacz też: Zabieg urządzeniem Cryolift – zadbaj o szyję, dekolt i biust

Źródło: materiały prasowe Guarana PR/mn